Budżet na zakup nieruchomości

Zakup mieszkania (jak także zakup mieszkania bądź działki i wybudowanie na niej domu według własnego projektu) jest procesem nie tylko długotrwałym i kosztownym, ale także wielokrotnie stresującym. Z zakupem nieruchomości wiąże się bowiem niezwykle duża odpowiedzialność. Jest to decyzja, którą podejmuje się na bardzo długo okres, o ile nie na całe życie. Zależy od niej dalszy komfort naszego codziennego życia. Nic dziwnego, że może to prowadzić do wielu stresujących sytuacji. Należy pamiętać, aby nie podejmować pochopnych decyzji i starać się nie działać pod presją czasu. Najważniejszy jest dobry plan działania, który rozpocząć warto od ustalenia kwestii związanych z naszymi finansami – dzięki temu na dalszym etapie realizacji planu o naszych wymarzonych czterech kątach uda nam się uniknąć przykrych niespodzianek.

Zacznij od ustalenia budżetu

W dzisiejszych czasach mało kto może pozwolić sobie na zakup mieszkania czy domu za własną odłożoną w tym celu gotówkę. Na szczęście większość banków oferuje pożyczki właśnie na ten cel – a mianowicie kredyty hipoteczne. Do budżetu, jakim dysponujemy na zakup czy budowę nieruchomości wliczyć możemy więc zarówno nasz wkład własny, jak i kwotę, której bank będzie nam skłonny pożyczyć. Jaka to konkretnie kwota zależy od naszej zdolności kredytowej, o którą spytać powinniśmy bezpośrednio w siedzibie banku, którego oferta kredytów hipotecznych wzbudziła nasze zainteresowanie.

Dodatkowe koszta

Bardzo często osoby podejmujące decyzję o zakupie nieruchomości nie zdają sobie sprawy, jak wiele formalności jest z tym faktem związanych. Niestety większość z nich także wymagać będzie od nas pewnych nakładów finansowych. Zapłacić trzeba chociażby prowizję od sprzedaży, która należy się konkretnemu agentowi czy biurze pośrednictwa sprzedaży nieruchomości (o ile nie kupowaliśmy mieszkania czy domu bezpośrednio od poprzedniego właściciela), ale to nie wszystko. Kosztować nas też będą wszelkie formalności załatwiane w urzędach itd. To jednak nie wszystko. Sam koszt zakupu nieruchomości i związanych z tym formalności to jedno, pozostaje jeszcze kwestia wykończenia (w przypadku lokali z rynku pierwotnego prosto od dewelopera) lub wyremontowania (kiedy w grę wchodzą nieruchomości z runku wtórnego) naszego świeżo nabytego domu. Musimy też zakupić niezbędne sprzęty, meble czy dekoracje. O ile niektóre z nich nie są absolutnie potrzebne „na już”, meble takie jak łóżko czy sanitariaty – toaleta, wanna i umywalki – są niezbędne do normalnego funkcjonowania. Warto uwzględnić te kwestie na etapie planowania budżetu.

 

Author: avastudio.com.pl