Simmeringi jako podstawa uszczelnienia wału

Podejrzewam, że znajdzie się bardzo wiele osób nie tylko kobiet, ale i mężczyzn, które nie mają pojęcia czym właściwie jest simmering. Choć sama nazwa brzmi całkiem ładnie, ale i troszeczkę obco najprościej mówiąc simmering to element uszczelnienia promieniowego wału, zakładany pomiędzy obracającymi się elementami maszyn i urządzeń w celu utrzymania “smaru”oraz zabezpieczenia przed wszelkimi zanieczyszczeniami.

Jak wygląda simmering?

Simmering to inaczej pierścień Simmera, tak też jego budowa to pierścień wykonany z elastomerowej powłoki usztywnionej metalową wkładką, wargi uszczelniającej oraz sprężyny zaciskowej. Bardzo wiele konstrukcji ma od strony zewnętrznej wargę przeciwpyłową. Choć simmering jest bardzo niewielki rozmiarowo to pełni bardzo ważną rolę. Podobnie jest z poszczególnymi elementami jego budowy. Wkładka usztywniająca ma za zadanie ciasne dopasowanie w oprawie. Elastomerowa powłoka sprawia, że w razie niedokładnego wykończenia otworu oprawy simmering będzie dobrze osadzony. A sprężyna zaciskowa dociska całość do powierzchni wału. Natomiast warga przeciwpyłowa jest dodatkowym zabezpieczeniem i ochroną przed zanieczyszczeniem.

 Z czego wykonany jest simmering

Simmeringi mogą być produkowane z następującyh materiałów:

– kauczuk nitrylowy (NBR), dostosowany do zakresu temperatur od – 30 st. do +100 st, krótkotrwale do +120 st.,

– kauczuk fluorowy (FPM, FKM), dostosowany do temperatur od -20 st do +200 st.,

– kauczuk silikonowy (VMQ, MVQ, SI), dostosowany do zakresu temperatur od -50 st. do +200 st., krótkotrwaledo +230 st.,

– kauczuk akrylowy (ACM), dostosowany do zakresu temperatur od -25 st. do +150 st.,krótkotrwale do +170 st.

– teflon (ACM), dostosowany do zakresu temperatur od -100 st. do + 250 st.

Szukając odpowiedniego simmeringu należy dostosować jego wybór do odporności chemicznej i termicznejpowłoki.

Jak czytać oznaczenie simmeringów

Dla osób nie mających nacodzień do czynienia z simmeringami odnalezienie odpowiedniego rodzaju uszczelnienia może być nie lada problemem. Poniżej podaję przykładowe oznaczenieuszczelnienia typu simmering oraz sposób jego odczytu.

80x100x12 RST NBR

80 – średnica wewnętrzna,

100 – średnica zewnętrzna,

– 12 wysokość,

RST – odmiana konstrukcyjna,

NBR – to symbol materiału w tym przypadku jest to oznaczenie kauczuku nitrylowego.

Zakres cenowy simmeringów

Ceny simmeringów w stosunku do pełnionych przez nie roli są bardzo niewielkie. Ogólnie są one uzależnione od rozmiaru, materiału z jakiego są zrobione oraz ich przeznaczenia. Dla przykładu simmering 6x15x4 CX możemy kupić już w kwocie do 5,- złotych, natomiast większe simmeringi oraz te w zestawach nie przekraczają kwoty 100,- złotych. Pamiętajmy jednak, że dobra praca simmeringów jest uzależniona od ich zamontowania, tak też warga uszczelniająca powinna pracować na warstwie smarnej, oraz tak samo powinno być w przypadku pracy dwóch uszczelnień pracujących obok siebie powinny one być wypełnione środkiem smarnym.

Kategoria: projekty budowlane, przemysł

Author: avastudio.com.pl