Taras, a balkon

Wiedza jest bezcenna. Mając ją możemy uniknąć głupich kosztownych błędów, zrobić coś lepiej, zaplanować w taki sposób, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Od czego są jednak porady osób nieco bardziej doświadczonych i obytych w danym temacie. Zwłaszcza przyjaciela obeznanego w budowlance, podczas gdy my planujemy budowę swojego własnego domu.
Przyszedł właśnie czas na taką właśnie poradę, w kwestii, która bardzo często nam umyka. Co lepiej zaplanować od razu przy budowie – balkon, czy taras?

Zacznijmy od wyjaśnienia różnicy

Taras to zazwyczaj patio, ganek na parterze budynku, ewentualnie na piętrze, choć jest to bardzo rzadkie, lub jest wtedy nazywany balkonem. Ma dość duże rozmiary i zwykle łączy się w jakiś sposób z ogrodem.
Balon natomiast znajduje się na piętrze, jest mniejszy i łączy się albo z jedną z sypialń, albo z salonem. Może być zarówno od ogrodu, jak i od strony drogi. Zwykle znajduję się jeszcze pod zadaszeniem domu.

Co jest bardziej użyteczne?

Jak wiadomo, w domu oprócz tego, że coś jest piękne liczy się także użyteczność. Przyjrzyjmy się więc co jest bardziej użyteczne w domu.
Zacznijmy od tego pierwszego. Często nazywany jest “letnim salonem”. Nie bez powodu. W piękne, ciepłe dni może naprawdę stanowić drugi salon. Na tarasie będziemy przyjmować gości, pić popołudniową herbatę z książką w ręku, czy przesiadywać z dziećmi. Dzięki temu, że ma dużą powierzchnię możemy umieścić tam wystarczającą liczbę mebli, a jako że zwykle łączy się z ogrodem może on stanowić tyle wejście do domu przez ogród do salonu.
Balkon zaś znajduje się na piętrze i jest mniejszy, ale to nie sprawia, że mniej użyteczny. Jeśli łączy się z naszą sypialnią jest świetny do wietrzenia pościeli, pokoju, bądź do wynoszenia mebli podczas remontu sypialni. To też dobry pomysł na całkowite pozbycie się jakiś rzeczy poprzez zrzucenie ich z piętra na podwórko, aby stamtąd wygodnie je wynieść do kontenera. Nikt też nie zabrania urządzić sobie na balkonie zakątek dla siebie, gdzie w samotności będziemy mogli rozkoszować się herbatą, książką i ulubioną przekąską, lub zrobić mały, poręczny ogródek z wiszącymi roślinami, które kaskadami spadałby by z poręczy balkonowej.

Przejdźmy do realiów technicznych

Skoro funkcjonalność mamy omówioną to teraz rzeczy techniczne. Co lepiej od razu mieć w projekcie, a z czym możemy poczekać do momentu, aż będziemy mieć więcej pieniędzy, czy czasu? Oczywiście, pewnie większość myśli, że lepiej zrobić od razu taras, bo jest większy.
Otóż nie. Lepiej w projekcie od razu umieścić balkonik. Dlaczego? Po pierwsze chodzi o kwestię tego, że jest na piętrze i sami tego nie zrobimy. Letni salon zaś to beton wylany na powierzchnię, z ułożonymi panelami. W wielu przypadkach przynajmniej. Dlatego większość może to zrobić sama, nie potrzebuje specjalnej ekipy.
Przy balkonie oprócz tego liczy się też dach. Trzeba w końcu wiedzieć, na jaką długość go wyciągnąć, czy ma być prostu, czy może trzeba zrobić wypust na ów balkon.
Dlatego, jeśli planujesz budowę domu, zaznacz architektowi, który robi projekt, aby zrobił ci balkon możesz potem wygodnie zrobić, kiedy będzie na to odpowiedniejsza chwila.

 

Author: avastudio.com.pl