Jak szukać działki budowlanej?

Mamy za sobą podjęcie decyzji o wybudowaniu domu, jednak teraz stoimy przed wyborem zakupy działki budowlanej. Jeżeli znamy już odpowiednią wielkość możemy zabrać się za szukanie tej jedynej.

 

Istnieje kilka sposób na znalezienie idealnej działki pod budowę domu. Możemy wybrać jeden ze sposobów albo wybrać kilka z nich. Najpopularniejsze to:
• Portale ogłoszeniowe – do najskuteczniejszych należą: otodom i olx. Najwięcej spośród dostępnych tam ofert to ogłoszenia wystawione przez agencje nieruchomości. Ogłoszenie, które jest oferowane przez takie biuro zazwyczaj posiada wyższą cenę, niż te wystawione przez osobę prywatną, ponieważ pobierana jest prowizja. Za ich wynagrodzenie możemy kupić gotowy projekt domu lub opłacić notariusza, dlatego szukajmy ogłoszeń od osób prywatnych.
• Znajomi, portale społecznościowe – jest to najprostszy sposób, a zarazem najbardziej sprawdzony. Warto dołączyć do lokalnych grup, aby przekonać się czy są dostępne działki w interesującej Was okolicy. Ogłoszenie zazwyczaj wystawiane jest przez osoby prywatne, dlatego cena jest niska.
• Przetargi publiczne – jest to sposób, który pozwala na znalezienie niezwykle atrakcyjnych parceli w okazyjnych cenach. Na stronach urzędów gminy lub miast regularnie sprawdzajcie ogłoszenia o aktualnych ofertach. Dostępne są tam działki niekiedy w zaskakujących miejscach np. pomiędzy polami uprawnymi. Obiekty biorące udział w przetargach cechują się nie tylko atrakcyjną ceną, ale zazwyczaj posiadają wszystkie niezbędne media jak prąd i woda.

 

Co jeszcze brać pod uwagę?

Kupując działkę budowlaną pod dom nalezy zapoznać się ze specyfiką terenu. Możemy wybrać się do gminy, aby szczegółowo zapoznać się z planem zagospodarowania terenu i dowiedzieć się czy w przyszłości nie planowana jest ruchliwa droga czy wielkie centrum handlowe.

Dobra działka, czyli jaka?

Ciężko jest wymienić cechy ziemi idealnej, często te parametry zależą indywidualnie od nas. Jednak z pewnością powinniśmy szukać obiektu:
• Uzbrojonego – czyli posiadającego doprowadzone media. W innym wypadku narażeni będziemy na dodatkowe koszty np. budowy szamba, pociągnięcie kabli elektrycznych.
• Bez uciążliwego sąsiedztwa – np. brak trasy szybkiego ruchu tuż za płotem.
• Objętego planem zagospodarowania terenu – w innym razie będziemy musieli ubiegać się o warunki zabudowy.
• Odpowiednio nasłonecznionego – dobrze by było, aby dom mógł być ogrzewany przez słońce. Działka wysunięta na południe zagwarantuje nam niższe rachunki za ogrzewanie.

 

Author: avastudio.com.pl