Kupno nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

Zakup nieruchomości – domu lub mieszkania – zawsze wiąże się z ryzykiem. W końcu możemy trafić na nieuczciwych sprzedających lub kupić nieruchomość, w którą będziemy musieli zainwestować dużą sumę pieniędzy. Proces zakupu mieszkania lub domu może być bardzo skomplikowany, czasochłonny i dostarczać wielu rozczarowań. Podpowiadamy, w jaki sposób wybrać idealną nieruchomość dla naszej rodziny.

Określ swoje wymagania

Określenie swoich wymagań to pierwszy etap podjęcia decyzji na temat kupna nieruchomości. Zwróć szczególną uwagę na takie aspekty jak:

– rodzaj nieruchomości (dom czy mieszkanie?),
– wielkość i rozłożenie pomieszczeń,
– okolica,
– ilość i rozmieszczenie miejsc parkingowych,
– rodzaj ogrzewania nieruchomości.

Taka krótka lista z pewnością sprawi, że większość ofert sprzedaży mieszkań będziesz mógł od razu wykluczyć – nie stracisz czasu na ich oglądanie wiedząc, że nie spełniają podstawowych wymagań. Szczególną uwagę poświęć na ocenę okolicy nieruchomości: dostęp do sklepów, zakorkowanie pobliskich tras dojazdów, dostępność szkół i przedszkoli, komunikację miejską czy zazielenienie okolicy. To rzeczy, na które często nie zwracamy większej uwagi przy zakupie nieruchomości, a oddziałują na codzienny komfort życia całej rodziny.

Korzystaj z pomocy specjalistów

Podstawowy stan mieszkania ocenisz przy oględzinach. Zwróć uwagę na takie aspekty jak wygląd ścian i podłóg, działanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, szczelność drzwi i okien oraz stan napięcia w instalacji elektrycznej w końcu w ogłoszeniach typu “sprzedam dom” może być wiele nieścisłości. Jednak w wielu przypadkach lepiej skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Zainwestuj w sprawdzenie instalacji elektrycznej i gazowej, a w przypadku zakupu domu również kondycję ścian i elewacji. Dodatkową pomoc zapewni konsultacja z prawnikiem, który oceni aspekty formalne procesu kupna nieruchomości – sprawdzi ile osób jest zameldowanych w domu lub mieszkaniu i możliwe zadłużenie oraz oceni bezpieczeństwo kupna nieruchomości pod względem prawnym.

Pamiętaj, że proces zakupu nieruchomości jest bardzo skomplikowany. Wygoda i komfort naszego życia jest bardzo ważny, a odpowiednie miejsce sprawi, że będziemy czuć się w nowym domu dobrze. Warto każde mieszkanie z ogłoszenia oglądać kilka razy oraz dać sobie czas na podjęcie decyzji – oczywiście, istnieje szansa, że swoje idealne mieszkanie znajdziemy od razu, jednak w większości przypadków warto wstrzymać się z decyzją: a jeśli nie jesteśmy całkowicie przekonani do zakupu nieruchomości z pewnością należy czekać na lepszą ofertę.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.najlepszeotwieranie.pl/

Author: avastudio.com.pl