Zakup nieruchomości jest decyzją, której towarzyszy zarówno duża radość – w końcu planujemy wprowadzić się do miejsca, które stanie się naszym domem na długie lata, o ile nie na zawsze – ale też spory stres. W końcu bardzo łatwo jest podjąć taką decyzję pochopnie i nieświadomie popełnić błąd, którego naprawa kosztować nas będzie zarówno dużo nerwów, jak i pieniędzy. W jaki sposób tego uniknąć? Zacznij od odpowiedniego planu!
Po pierwsze – kwestie finansowe
Zanim zaczniesz poszukiwać odpowiedniej nieruchomości dokładnie ustal swój budżet. Pamiętaj, że wlicza się do niego zarówno tak zwany wkład własny, czyli twoje oszczędności, które pragniesz na ten cel przeznaczyć, ale też pieniądze, które otrzymać możesz z banku w ramach przyznanego ci kredytu hipotecznego. Jego kwota uzależniona jest od twojej zdolności kredytowej, tą natomiast ustala się na podstawie wielu kryteriów – warto w tym celu umówić się na rozmowę w konkretnym banku, którego oferta kredytowa nas zainteresowała. Unikniemy wówczas sytuacji, w której z góry założymy, że bank przyzna nam konkretną kwotę a następnie spotka nas spore rozczarowanie, kiedy wniosek kredytowy spotka się z odmową. Pamiętaj także, że sam koszt zakupu to jedno. Różnego rodzaju formalności także wymagają finansowego wkładu, następnie w grę wchodzi remont, zakup wyposażenia – sprzętów, mebli, dekoracji itp.
Jaka nieruchomość?
Kiedy wiesz już, jaką kwotą na zakup dysponujesz zastanów się, jaka nieruchomość będzie dla ciebie najlepsza – mieszkanie, gotowy dom, a może jednak działka budowlana, na której twój wymarzony dom dopiero powstanie? Każdy z tych wyborów na swe wady i zalety. Różnią się one nie tylko pod względem ceny, ale też oferowanego komfortu i tak dalej. Kiedy wiesz już, jaki typ nieruchomości cię interesuje, zastanów się nad jej stanem. Główny podział to lokale z rynku wtórnego (czyli zakupione od poprzedniego właściciela – zwykle tańsze, choć ich stan techniczny może pozostawiać wiele do życzenia, a w konsekwencji niezbędny może się okazać nawet generalny remont) oraz rynku pierwotnego (od dewelopera, zazwyczaj w stanie wymagającym wykończenia, co kosztować nas będzie czas i pieniądze, za to w doskonałym i objętym gwarancją stanie technicznym). Ponadto duże znaczenie ma oczywiście lokalizacja naszego nowego mieszkania czy domu – po pierwsze ważne jest, czy będzie to ścisłe centrum miasta czy raczej jego spokojne obrzeża, ale znaczenie mają też takie kwestie jak odległość do pracy, szkoły, przychodni, sklepu itp.
Najnowsze komentarze