Jakie kino domowe wybrać?

Zestaw kina domowego przyda się w każdym domu: jest atrakcyjnym dodatkiem do salonu oraz pozwala na uzyskanie dobrej jakości dźwięku i obrazu podczas oglądania filmów. Jednak jaki sprzęt RTV wybrać, by móc cieszyć się najlepszym efektem? Podpowiadamy, w jaki sposób rozpocząć szukanie idealnego zestawu kina domowego!

Systemy kanałowe – 5. 1 czy 7. 1?

Decydującą rolę podczas oglądania filmów – czy to w kinie, czy w domowym zaciszu – odgrywa dźwięk. Muzyka w filmach odpowiada w końcu za całościowy efekt, a jakość dźwięku wpływa na całościowy odbiór obrazu. Podczas szukania sprzętu często zauważyć możemy oznaczenie 5. 1 lub 7. 1. Pierwsze z nich oznacza, że w zestaw wchodzi pięć głośników: jeden głośnik centralny, dwa głośniki poboczne i dwie przednie kolumny. Zestawy siedmiokanałowe posiadają wymieniony zestaw głośników, a dodatkowo dwie tylne kolumny głośnikowe, które odpowiadają za głębię dźwięku. W zestaw wchodzi również jeden (lub więcej) subwoofer – o ich ilości informuje kolejna cyfra w oznaczeniu. Subwoofer odpowiada za wzmocnienie niskich dźwięków (tzw. “bas”).

Źródło odtwarzanych filmów

Nasze filmy mogą być odtwarzane poprzez wykorzystanie odtwarzaczy DVD/Blue-ray, komputera i internetu oraz samej telewizji. Istnieje również wiele internetowych kanałów telewizyjnych, których dostęp wymaga opłacenia abonamentu. Jeśli jednak jesteśmy miłośnikami klasycznego odtwarzania filmów powinniśmy zdecydować się na podpięcie odpowiedniego urządzenia, które pozwoli na emitowanie nagrań z płyt.

Ekran – jaki wybrać?

Ekran to jedna z najważniejszych części kina domowego. Możemy wykorzystać telewizory o różnych parametrach – większość z nowych sprzętów posiada odpowiednią ilość łączy, by móc podpiąć wszystkie dodatkowe urządzenia. Możemy zdecydować się także na projektor, który wyświetlać będzie filmy na ścianie. Niestety, cena dobrego projektora może być zbliżona do cen telewizorów, dodatkowo w tym przypadku musimy zapewnić miejsce na ścianie oraz stosunkowo niskie nasłonecznienie podczas oglądania filmów. Zamiast tradycyjnego telewizora możemy zdecydować się na nieco tańszy ekran o podobnej wielkości – przy jego pomocy będziemy mogli odtwarzać filmy z komputera lub nośników pamięci.

Kino domowe możemy zakupić zarówno w gotowym komplecie, jak i na własną rękę zestawić odpowiadający nam sprzęt. To drugie rozwiązanie jest bardziej problematyczne i często droższe, jednak pozwala na uzyskanie wymarzonych efektów rodem z sali kinowej.

 

Author: avastudio.com.pl