Od czego zacząć budowę domu? Czyli kilka słów o finansowaniu inwestycji.

Decyzja o budowie nieruchomości to spore wyzwanie finansowe. Niewielu decydując się na budowę wymarzonego domu ma tyle oszczędności, aby samemu to sfinansować. Brak środków na budowę domu to podstawowa przeszkoda, którą spotykamy chcąc wybudować przysłowiowe cztery kąty. Najpopularniejsze formy finansowania to kredyt oraz pożyczka. Które z nich wybrać?

Kredyt hipoteczny, a kredyt na budowę domu – różnice

Kredyt hipoteczny i kredyt na dom to różne pojęcia. Kredyty na dom to popularne rozwiązanie wśród Polaków, jednak aby wystąpić o taką formę finansowania musisz mieć działkę budowlaną. Działka budowlana to warunek konieczny, aby bank zgodził się na finansowanie budowy. Działka może być potraktowana przez instytucje finansującą jako wkład własny, co polepsza Twoją sytuację.

Kredyt na budowę

Budowa domu z kredytem wymaga zgromadzenia dokumentacji oraz sporej cierpliwości. Takie finansowanie jest również nazywane kredytem budowlano-hipotecznym, gdyż łączy w sobie te dwa różne sposoby kredytowania. Bank przekazuje nam kolejne transze kredytu wraz z postępem prac budowalnych, nadzorowanych przez inspektorów bankowych. W przypadku, gdy budowa domu się opóźnia, nie idzie zgodnie z planem lub pieniądze wydawane są niezgodne z ich przeznaczeniem bank do odwołania może wstrzymać wypłatę kolejnych transz. W skrajnych przypadkach bank może zerwać umowę kredytową.

Kredyt na dom – co potrzebne?

Decydując się na kredyt na budowę domu, niezbędne będą następujące dokumenty:
• Dowód osobisty lub paszport
• Potwierdzenie źródeł dochodu
• Pozwolenie na budowę
• Akt notarialny o własności działki
• Projekt budowlany
• Dziennik budowy
• Kosztorys
• Wycena rzeczoznawcy lub pracownika banku.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest mniej skomplikowany, niż kredyt na budowę domu. Sporym ułatwieniem jest fakt, że nie potrzebujesz mieć swojej działki w chwili składania wniosku o kredyt hipoteczny. Uzyskanie kredytu hipotecznego jest procesem mniej pracochłonnym, możemy zamknąć się w 4 tygodniach. Kredyt hipoteczny charakteryzuje się długoterminowością. Bank uzyskuje solidną gwarancję, ponieważ zabezpieczeniem kredytu jest hipoteka. Hipotekę ustanawia się na podstawie prawa własności konkretnej nieruchomości lub prawie użytkowania wieczystego. Kredyty hipoteczne posiadają zazwyczaj niższe oprocentowanie niż kredyt na budowę domu, przez co są atrakcyjniejsze.

 

Author: avastudio.com.pl