Zawód związany z elektrycznością

Elektryk to zawód wykonywany przez ludzi, jest bezpośrednio związany z naprawą elektrycznych instalacji, oraz z montażem instalacji elektrycznych, a także z konserwacją i montażem instalacji za licznikowych.

Umiejętności elektryków

Do umiejętności elektryków należą przykładowo projektowanie instalacji elektrycznych, a także sieci elektrycznych. Elektrycy potrafią także montować instalacje elektryczne, biorąc pod uwagę w swoich działaniach dokumentacje techniczną. Osoby wykonujące ten zawód zajmują się także instalowaniem oraz uruchamianiem maszyn elektrycznych oraz innych urządzeń elektrycznych, a także regulują parametry pracy owych urządzeń. Co więcej wykonują oni przeglądy techniczne, konserwacje, a także naprawy instalacji, urządzeń elektrycznych oraz maszyn. Elektrycy zajmują się także wykonywaniem przeglądów technicznych, a także konserwacją oraz naprawą linii napowietrznych, a także linii kablowych. Osoby specjalizujące się w tym fachu przeprowadzają także konserwacje, a także naprawy układów automatyki. Co więcej, wykonują oni pomiary, próby po montażach oraz naprawie instalacji, maszynach i urządzeniach elektrycznych, a także dokonywania oceny stanu technicznego urządzeń.

Elektrycy w Polsce

W naszym kraju, elektrykiem może zostać osoba, która ukończyła szkołę zawodową lub ponadgimnazjalną, czyli technikum. Może nim zostać także osoba, która ukończyła studia wyższe, na przykład politechnikę, lub osoba która ukończyła kwalifikacyjny kurs zawodowy, bądź też zdobyła odpowiednie uprawnienia w wybranych przez siebie ośrodkach egzaminacyjnych.

Energetyka jako dział przemysłowy

Energetyka jest działek nauki i techniki, oraz gałęzią przemysłu zajmującą się przetwarzaniem różnego rodzaju form energii, aktualnie dostępnych. Przetwarzanie to odbywa się na łatwa do wykorzystania postać przy użyciu zasilania wszelkich procesów w przemyśle. Napędza ona urządzenia oraz maszyny, które wykorzystywane są przez człowieka każdego dnia. Energetyka zajmuje się dostarczaniem energii w postaci cieplnej oraz elektrycznej. Energia cieplna dostarczana jest odbiorcom przy użyciu nośnika, który potrafi transportować ciepło. Może być nim para wodna, znajdująca się pod dużym ciśnieniem, inne płyny, bądź też ogrzana woda. W tym przypadku rożnego rodzaju źródła energii wykorzystywane są do ogrzewania wyżej wymienionych nośników Energia elektryczna jest dostarczana do odbiorcy przy użyciu przewodów elektrycznych. Jest ona produkowana za pomocą takich urządzeń jak prądnica oraz turbina. Są one napędzane różnego rodzaju źródłami energii. Wszystkie urządzenia są tu bardzo ważne, tak jak i termostat. Zawód elektryka również jest zawodem bardzo cennym. Również nie należy do zawodów bezpiecznych, jednakże w dzisiejszych czasach brakuje zawodów nie narażających na zagrożenie życia lub zdrowia. Ewentualny kontakt z prądem zawsze stanowi niebezpieczeństwo, dlatego też należy uważać na siebie i ludzi znajdujących się w otoczeniu, aby nikomu nie zrobić krzywdy.

 

Author: avastudio.com.pl