Jak dbać o środowisko w codziennym życiu?

Wpływ człowieka na środowisku jest ogromny: nasze codzienne decyzje mogą wpływać na otaczający na świat w pozytywny lub negatywny sposób. Przedstawiamy pięć rzeczy, które warto wprowadzić do swojego życia w trosce o środowisko!

1. Zmień swoją dietę

Nie od dziś wiadomo, że przemysł spożywczy w dużej mierze wpływa na dewastację środowiska naturalnego. W szczególności nadmierny połów ryb oraz masowa hodowla zwierząt gospodarskich wymaga ogromnych nakładów wody oraz energii, co wpływa na produkcję dwutlenku węgla. Twoje codzienne decyzje mogą wpłynąć jednak pozytywnie na środowisko. Staraj się:

– ograniczyć spożywanie mięsa do 2-3 porcji tygodniowo,
– wybierać mięso od lokalnych, niewielkich producentów, którzy cechują się wysoką etyką i dbaniem o zwierzynę,
– zrezygnować z przetworzonej żywności,
– wybierać produkty lokalne i krajowe,
– ograniczyć nabiał, szczególnie ten, który pochodzi z dużych koncernów spożywczych.

2. Ogranicz chemię i kosmetyki

Do sprzątania wykorzystuj ocet i sodę oczyszczoną – mogą one skutecznie zastąpić wiele produktów, które zatruwają nasze środowisko, szkodzą zdrowiu (w szczególności mocne i żrące środki do sprzątania) i pakowane są w plastikowe opakowania. Część kosmetyków, takich jak płyn do demakijażu czy peeling, możesz zrobić na własną rękę z dostępnych półproduktów.

3. Ogranicz produkcję plastiku w domu

Już używanie wielorazowych woreczków na warzywa i owoce sprawi, że Twoje gospodarstwo domowe będzie odpowiedzialne za mniejszą produkcję odpadów. Wybieraj produkty w opakowaniach szklanych i puszkach – w przeciwieństwie do plastiku mogą one być recyklingowane wielokrotnie. Wiele produktów możesz zastąpić bardziej ekologicznymi, biodegradowalnymi alternatywami (np. naturalne gąbki do mycia, szampon do włosów w kostce itp).

4. Zainwestuj w odnawialne źródła energii

Jeśli posiadasz własny dom, instalacje PV pozwalają na zapewnienie tańszego prądu. Odnawialne źródła energii, jakie wykorzystuje fotowoltaika pozwalają na ochronę środowiska oraz czerpanie prądu z własnych magazynów energii.

5. Kupuj używane

Sprzęty domowe, ubrania czy akcesoria możesz kupować z drugiej ręki, co pozwala na wykorzystanie już wyprodukowanych przedmiotów. Dzięki temu nie trafiają one na śmietnik, w konsekwencji nie są spalane oraz nie zalegają latami na wysypiskach śmieci. W wielu miastach organizowane są wyprzedaże garażowe i kiermasze, na których możesz zakupić wyjątkowe przedmioty codziennego użytku, a nawet zdobyć je całkowicie za darmo.

 

Author: avastudio.com.pl