Gdzie lepiej mieszkać: w mieście czy na wsi?

Na pewnym etapie życia planujemy poważniejsze inwestycje, takie jak wybudowanie własnego domu lub kupno mieszkania dostępnego już na rynku. Wtedy jest też moment kluczowy na podjęcie decyzji odnośnie lokalizacji wymarzonego domu. Zarówno mieszkanie na wsi, jak i w mieście, ma swoje wady i zalety.

Mieszkanie na wsi

Budowa domu na wsi daje nam ogromne możliwości i jedynie wyobraźnia – oraz fundusze – nas ogranicza. Można zaprojektować budynek zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, zgodnie ze swoimi preferencjami. Każde pomieszczenie będzie wyrażało naszą wolę. Warto wybrać się do dobrego projektanta, by pomógł nam w przeniesieniu marzeń na papier, a potem na rzeczywistość. Jeśli chodzi o mieszkanie na wsi, budowa domu to nie wszystko. Ważnym elementem jest również ogródek, który też można zaprojektować wedle własnego uznania lub skorzystać z usługi architekta ogrodów. Zdecydowaną zaletą mieszkania na wsi jest wszechobecna cisza i spokój. Zazwyczaj odległość od sąsiadów jest na tyle znaczna, że nikt nikomu nie zakłóca spokojnej atmosfery. Jednakże życie na wsi to nie tylko sielanka. Należy liczyć się z tym, że najbliższy sklep będzie w znacznej odległości. Najprawdopodobniej miejsce naszej pracy również będzie oddalone od miejsca zamieszkania, gdyż na wsi możliwości pracy są znacznie ograniczone. Jeśli mamy dzieci, musimy również liczyć się z tym, że będzie je trzeba codziennie dowozić do szkoły i z niej odbierać. Alternatywą są zapewniane przez szkoły autobusy szkolne, z których dzieci mogą korzystać za darmo, jednak często po zajęciach dzieci muszą czekać w szkole na odjazd takiego autobusu.

Mieszkanie w mieście

Budowa mieszkania w mieście nie wchodzi w grę, trzeba swój wymarzony dom wybrać spośród dostępnych nieruchomości. Poniekąd może to nieco ograniczać nasze możliwości, jednak wybór mieszkań i ich konfiguracji jest naprawdę duży. Plusem mieszkania w mieście będzie zdecydowanie łatwa dostępność wszelkich podstawowych udogodnień, takich jak sklepy, szkoły, siłownie. Nawet, jeśli pracę mamy w innej lokalizacji niż mieszkanie, można korzystać z komunikacji miejskiej i tym samym zaoszczędzić na paliwie, czego nie mamy możliwości zrobić mieszkając na wsi. Pewną wadą mieszkania w mieście może być brak własnej zielonej przestrzeni. Typowe ogródki są znakiem charakterystycznym jedynie wiejskich okolic. Jednak w mieście jako alternatywa są dostępne ogródki działkowe, gdzie można urządzić zielony teren po swojemu, a nawet zbudować altanę do wypoczynku latem. Do takich działek jednak trzeba zazwyczaj dojeżdżać w inną część miasta.

Podsumowując, jeśli marzy nam się budowa domu według własnego projektu, powinniśmy wybrać lokalizację wiejską. Jeśli natomiast czujemy się zadowoleni z wyboru nieruchomości dostępnej na miejskim rynku, nie ma co zwlekać z decyzją kupna.

 

Author: avastudio.com.pl