Zakup pierwszego mieszkania krok po korku

Zakup mieszkania to poważna decyzja, która może sprawiać wiele trudności. W końcu to decyzja na wiele lat – a czasem i resztę życia, od której będzie zależał codzienny komfort całej naszej rodziny. Podpowiadamy, w jaki sposób kupić nieruchomość krok po kroku!

1. Zbadaj zdolność kredytową

Przed rozpoczęciem poszukiwania idealnego mieszkania warto sprawdzić swoją zdolność kredytową. Umożliwi to oszacowanie dostępnego budżetu, od którego zależny będzie metraż czy usytuowanie mieszkania. Najlepiej skorzystaj z wyszukiwarek kredytowych, które wstępnie pokażą Ci koszty kredytu oraz porównaj je z własnymi dochodami i oszacuj, czy nie będzie to zbyt duże obciążenie dla Twojego budżetu.

2. Określ swoje wymagania

Spisz na kartkę wszystkie wymagania – zarówno te, które muszą być spełnione, jak i opcjonalne atuty mieszkań. Do pierwszej części włącz m. in. stan mieszkania, rozkład pomieszczeń, metraż, wymagania w stosunku do okolicy. Do drugiej możesz zaliczyć m. in. balkon (jeśli nie jest to dla Ciebie bardzo ważny element), posiadanie piwnicy czy pralni, dodatkowe atuty okolicy.

3. Rozpocznij oględziny mieszkań

Każde mieszkanie należy obejrzeć minimum dwa razy. Warto również zainwestować w pomoc specjalistów budowlanych, którzy sprawdzą stan instalacji, elewacji czy ścian. Pozwoli Ci to na uniknięcie ewentualnych bardzo wysokich kosztów remontu.

4. Sprawdź księgę wieczystą

Najlepiej skorzystaj z pomocy prawnika, który przejrzy wszystkie dokumenty oraz ustali, czy kupno mieszkania jest bezpieczne. Dzięki temu będziesz mógł określić czy nieruchomość ma innych współwłaścicieli i czy osoba, od której chcesz zakupić mieszkanie, jest osobą, która ma prawo do sprzedaży nieruchomości.

5. Podpisz umowę przedwstępną

Umowa przedwstępna zabezpiecza interesy obu osób – zarówno sprzedającego, jak i kupującego. Sprawdź wcześniej zgodność umowy z prawem oraz wszelkie jej postanowienia, by zabezpieczyć się przed nieuczciwym zachowaniem.

W dużych miastach, takich jak Wrocław, znajdziesz również wiele przedsiębiorstw pośredniczących w kupnie mieszkania. Zwykle koszty są przerzucone na sprzedającego – jednak musisz pamiętać, że wówczas cena mieszkania jest nieco wyższa niż w przypadku zakupu mieszkania bez pośredników. Mimo wyższych kosztów, to rozwiązanie pozwala na zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa. Pośrednik gwarantuje załatwienie spraw formalnych, jak i również wcześniejszego sprawdzenia i oceny nieruchomości pod kątem wad i zalet.

 

Author: avastudio.com.pl