Jak dbać o ubrania, by dłużej nam służyły?

Stałe wyposażanie garderoby w estetycznie wyglądające ubrania to jedno z droższych przedsięwzięć. Nowa odzież bywa kosztowna, jednak chcąc wyglądać schludnie, wydaje nam się, że musimy się liczyć z takimi wydatkami. Jednak rzeczywistość jest nieco odmienna. Poprzez odpowiednie zadbanie o naszą garderobę, dłużej możemy cieszyć się ładnym wyglądem ulubionych ubrań.

Pierwszy krok jest na zakupach

Będąc na zakupach w poszukiwaniu jakiegoś ubrania, zwracajmy uwagę na materiał, z jakiego uszyta jest dana odzież. Kiepskiej jakości, tańsze materiały, zużywają się dużo szybciej niż pełnowartościowe tkaniny takie jak wysokogatunkowa bawełna, len. Lepszej jakości materiały zresztą lepiej się nosi. Pomyślmy o braku przewiewności poliestru, który jest popularnym tanim materiałem wykorzystywanym w produkcji ubrań. Ubranie uszyte z niego nie tylko da nam dyskomfort w postaci błyskawicznego pocenia się pod tą nieprzewiewną płachtą, ale też źle będzie wpływało na nasz organizm, powodując zbędne fale gorąca i duszności. Jeśli wybierzemy porządną tkaninę, będzie nam też łatwiej o takie ubranie dbać, a gdy już się wysłuży – szybciej ulegnie rozkładowi, dzięki czemu nasza planeta będzie nam wdzięczna.

Przechowywanie

Bardzo ważną kwestią w dbaniu o odzież jest jej odpowiednie przechowywanie. Najlepiej, gdy do tego celu służy nam pojemna szafa, a nie półki, na których ubrania leżą ciasno poskładane. Długotrwale zagniecenia sprzyjają odkształcaniu i rozciąganiu się tkanin. Dlatego szafa to bardzo ważny element każdej garderoby. Przechowywanie na półkach zaleca się jedynie w przypadku ciężkich tkanin, które w pozycji wiszącej mogą się rozciągać pod wpływem własnego ciężaru. Dobrym krokiem jest nabycie szafy na wymiar, w której oprócz przestrzeni na ubrania wiszące, będą również półki za cięższe tkaniny, takie jak swetry. Zaletą posiadania szafy na wymiar jest to, że będzie ona idealne dopasowana do przestrzeni w naszym domu, nawet jeśli mamy jej niewiele.

Odpowiednie pranie

Kolejnym istotnym elementem dbania o zawartość, którą jest wypełniona nasza szafa, jest pranie. Wysokie temperatury prowadzą do szybkiego niszczenia tkanin oraz do odkształcania się ubrań. Większość dostępnych na rynku proszków do prania doskonale sprawdza się już w 30 stopniach i takiej temperatury powinniśmy się trzymać, jeśli nasze ubrania nie są mocno zabrudzone. Przed praniem warto przewracać koszulki na lewą stronę, a biustonosze i wszelkie inne zamki zapinać przed włożeniem do pralki, by uniknąć zaciągania się materiałów. Następne po praniu jest oczywiście suszenie. Trzeba pamiętać, by ciężkie tkaniny suszyć w pozycji poziomej, gdyż wisząc, mogą się rozciągnąć pod wpływem ciężaru własnego i wody. Ważną regułą jest też nie suszenie przy bezpośrednim źródle ciepła, ani na bezpośrednim słońcu, które może odbarwiać tkaniny w miejscach narażonych na promienie.

Gdy nasza odzież będzie odpowiednio pielęgnowana, odwdzięczy się nam długotrwałym pięknem i dzięki temu będziemy wydawać mniej pieniędzy na nowe ubrania i zaoszczędzimy dużo czasu, który spędzilibyśmy w galeriach handlowych.

 

Author: avastudio.com.pl