Budowa domu

Kiedy decydujemy się na zakup domu zwykle nie zdajemy sobie sprawy, ile formalności (a często także nerwów) niesie za sobą to przedsięwzięcie. Jeden z problemów stanowi samo znalezienie odpowiedniej nieruchomości, która spełniać będzie nasze wszelkie oczekiwania zarówno pod względem wizualnym, jak i swojej funkcjonalności. Alternatywą – kosztowną, jednak najkorzystniejszą pod względem aranżacyjnym – jest zakup działki (budowlanej lub rolnej, jednak w tym przypadku musimy upewnić się, że zmiana jest charakteru prawnego z rolnej na budowlaną – czyli odrolnienie – jest możliwa) oraz postawienie domu według własnego pomysłu i potrzeb. O czym pamiętać, kiedy decydujemy się na budowę domu?

Projekty budowlane to podstawa

Zwykle decydując się na budowę mamy w głowie konkretny pomysł na to, jak powinien wyglądać nasz wymarzony dom. Należy jednak pamiętać o tym, że projekty budowlane powinny być wykonane przez architektów zatrudnianych w profesjonalnych firmach projektowych, bowiem projekt musi nie tylko odpowiadać na nasze oczekiwania, ale być także realny do wykonania, funkcjonalny oraz – co najważniejsze – gwarantować nam bezpieczeństwo. Także wykonanie projektu, czyli wybudowanie naszego domu powinno zostać powierzone profesjonalnej firmie budowlanej cieszącej się dobrą opinią na rynku – jakość ich pracy może wpływać na zagrożenia naszego zdrowia czy życia, dlatego przesadna oszczędność nie jest w tym przypadku wskazana. Dobrej jakości powinny być także wykorzystane w celach budowlanych materiały.

Zakup domu

Zarówno usługi firmy projektującej nieruchomości, jak i budowlańców, którzy projekty te realizują (oraz sama działka i materiały budowlane) to bardzo duży wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. Zakup gotowej nieruchomości jest rozwiązaniem o wiele tańszym i także dającym nam spore pole do popisu pod względem aranżacji, o ile dobrze poszukamy. Oczywiście zakup domu z rynku pierwotnego, zwykle w stanie deweloperskim czy nawet surowym pozwala na dowolną aranżację przestrzeni. Bardziej skomplikowana jest sprawa z domami dostępnymi na rynku wtórnym, ale wykonanie niezbędnych remontów także może dostosować taką nieruchomość do naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Zanim zdecydujemy się na któreś z tych rozwiązań warto rozważyć wszystkie ich wady i zalety a także dokładnie ocenić budżet, jakim dysponujemy na ten cel. Ponieważ jest to decyzja podejmowana na całe życie lub też długie lata, nie warto działać pochopnie i ulegać presji czasu, ponieważ pośpiech nie jest zwykle najlepszym doradcą.

 

Author: avastudio.com.pl