Podłoga drewniana – panele, deski podłogowe co wybrać?

Drewniana posadzka jest niezmiennie od lat pożądana w każdym domu. Panele podłogowe, deski warstwowe co jest lepsze?

Panele podłogowe – budowa

Drewniane elementy wykonane najczęściej są z trzech albo dwóch warstw i różni je gatunek drewna, z którego jest wykonany. Panele trójwarstwowe najczęściej nazywane są panelami mają grubość do 25 mm i warstwę drewna do 4 mm. Dla odróżnienia panele dwuwarstwowe, czyli powszechnie nazywane deski to 10 i 14 mm, a warstwa wierzchnia drewna jest znacznie grubsza niż w przypadku paneli i wynosi 5-6 mm. Standardowo panele podłogowe nie są wykonane z drewna, dlatego ich cena jest znacznie niższa. Wykonane są z materiałów drewnopodobnych takich jak płyty MDF lub HDF. Od spodu zabezpieczane są laminatem, co chroni je przed chłonięciem wilgoci z podłoża. Istnieją panele laminowane przeznaczone specjalnie do układania w pomieszczeniach narażonych na szczególne działanie wilgoci takie jak łazienka czy spiżarnia. Powierzchnia pokrywana jest żywicą, która nie tylko zabezpiecza przed wilgocią, ale również przez zarysowaniami.

Deska podłogowa – czy warto zainwestować?

Zastosowanie deski podłogowej nie przynosi nam nadzwyczajnego efektu wizualnego, ponieważ panele na podłodze niewiele się różnią. Jednak zasadniczą różnicą jest żywotność desek, która jest znacznie dłuższa niż w przypadku paneli. Podłogi z drewna mogą podlegać renowacji, dlatego jak ulegną zniszczeniu, łatwo je doprowadzić do stanu pierwotnego. Panel raz uszkodzony, wgniecony czy mocno zarysowany wymaga wymiany na zupełnie nowy. Niekiedy powoduje to konieczność wymiany całej powierzchni podłogi, gdyż nie kupiliśmy paneli na wymianę. Deska gwarantuje nam niezniszczalność oraz ciepło. Przyjemny w dotyku materiał, długo magazynuje w sobie ciepło i jest dobrym izolatorem. Podłogi drewniane dobrze zabezpieczone są odporne na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Jednak należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji powierzchni przynajmniej raz w roku.

Panele czy deska

Gruntowny remont mieszkania to idealny moment by przemyśleć nową powierzchnie podłogi. Panele podłogowe to rozwiązanie niedrogie, a dające ładny efekt wizualny. Panele dobrej jakości również będą służyły nam przez długie lata, ale należy pamiętać, by wybierać te z grubszą warstwą powłoki drewnianej. Nie ma tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która opcja jest lepsza. Podłoga drewniana to symbol luksusu i długowieczności. Deski można w nieskończoność poddawać renowacji i naprawiać, nadając im nowy wygląd.

 

Author: avastudio.com.pl