Pompa ciepła czy piec gazowy – co wybrać?

Wybór odpowiedniego ogrzewania podprowadzonego do budynku jest dość trudny. W wyborze należy wziąć pod uwagę wszystkie opcje, a następnie porównać je, i wykluczyć te które najmniej nam odpowiadają. Większości ludzi zależy na oszczędności, zarówno przy zakładaniu ogrzewania, jak i w jego późniejszej eksploatacji, z tym że zapewne lepiej zapłacić więcej na początku, a później cieszyć się spokojem. Do wyboru pozostają przykładowo pompy ciepła, piece gazowe, kotły na pellet i inne tym podobne rozwiązania.

Charakterystyka pomp ciepła

Pompa ciepła jest nowoczesnym urządzeniem, przeznaczonym do ogrzewania budynki w sposób bezobsługowy. Jej działanie polega na odbieraniu ciepła z dolnego źródła, czyli z otoczenia. Może być to powietrze, woda lub grunt. Następnie ciepło przenoszone jest i pompowane do górnego źródła. Które stanowi instalacja grzewcza budynku. Pompa ta działa za pomocą energii elektrycznej, jednakże jest dużo bardziej efektywna, aniżeli ogrzewanie budynku wyłącznie za pomocą prądu. Całe działanie polega na zamianie energii elektrycznej na energie grzewczą. Ten sam proces już od wielu lat wykorzystywany jest także w takich urządzeniach jak chłodziarki, lodówki, agregaty i tym podobne. W przypadku pompy ciepła występuje ta sama zasada, jednakże jest ona odwrócona. Wyróżniamy pompy ciepła z rozróżnieniem na zależności od górnego oraz dolnego źródła. Należą do nich: pompy powietrzne oraz pompy gruntowe.

Pompy gruntowe oraz pompy powietrzne

Pompy gruntowe zdecydowanie lepiej sprawują się pod względem zarówno efektywności jak i sprawności grzania. Jest to zasługa dolnego źródła, które jest niezwykle stabilne. Należy jednak zawsze brać pod uwagę, iż tego typu pompy są wielce wrażliwe na warunki, jakie panują na zewnątrz. Pod uwagę należy wziąć także, iż tego rodzaju urządzenie może w gorące dni chłodzić pomieszczenia, niestety tego typu pompa jest bardzo droga w instalacji. Ze względu na swoją budowę i wiele innych czynników.

Piec gazowy

Piece działające na gaz, jak sama nazwa wskazuje, dostarczają do budynków ciepło spalając gaz. W dzisiejszych czasach pełnych nowoczesnych technologii, tego rodzaju kotły działają w sposób całkowicie bezobsługowy. W przypadku tego rodzaju inwestycji, koszt zainstalowania jeśli chodzi o ogrzewanie gazowe, jest o wiele niższy niż większość dostępnych na rynku propozycji, w tym podanych w tekście powyżej. Jedynym warunkiem do skorzystania z tej formy ogrzewania budynku jest dostęp do sieci gazowej, który nie jest dostępny jeszcze w każdym miejscu, w szczególności na terenach oddalonych od miast.

Analiza

Każdy powinien samodzielnie zdecydować, który rodzaj ogrzewania budynków powinien wybrać, jednakże dobrze jest skonsultować się z osobami, które ten wybór mają już za sobą bądź też zasięgnąć rady specjalistów w tej dziedzinie. Należy również dokładnie zapoznać się na własną rękę z każdą braną pod uwagę propozycją. Należy pamiętać, iż jest to wybór na całe życie, lub na większą jego część.

 

Author: avastudio.com.pl