Zakup czy budowa?

Od podjęcia decyzji o zakupie nieruchomości do ostatecznego sfinalizowania tego przedsięwzięcia istnieje niestety długa droga, po której czeka nas mnóstwo formalności, stresu i pomniejszych decyzji, od których zależeć będzie w duże mierze jakość i komfort naszego dalszego życia. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby podejść do tego przedsięwzięcia z rozsądkiem i nie ulegać presji czasu, która skłaniać nas może do podejmowania pochopnych decyzji. Najważniejszy jest dobry plan, ale zanim do niego przejdziemy warto przeanalizować kwestie finansowe.

Ustal swój budżet

Od tego, jaką kwotą na zakup nieruchomości dysponujemy w dużej mierze zależeć będzie, jakie decyzje odnośnie jej charakteru itp. podejmiemy na dalszym etapie. W dzisiejszych czasach niestety mało kto pozwolić sobie może na zakup działki, mieszkania czy domu za własne pieniądze. Najdroższa jest oczywiście budowa domów, ale same nieruchomości, także te z tak zwanej drugiej ręki potrafią kosztować majątek. Na szczęście na pomoc wszystkim osobom, które nie mogą pozwolić sobie na zakup nieruchomości za gotówkę z pomocą przyjść mogą banki, które w swej ofercie mają między innymi kredyty hipoteczne, czyli pożyczki właśnie na zakup, budowę bądź remont nieruchomości. To, jaką kwotę bank będzie nam skłonny na odpowiednich warunkach udostępnić uzależnione jest od naszej zdolności kredytowej, w celu jej ustalenia powinniśmy więc udać się na spotkanie bezpośrednio w wybranej przez nas placówce bankowej. Kiedy już ustalimy, jakim budżetem dysponujemy (wlicza się do niego kwota kredytu i nasz wkład własny) możemy przejść do poszukiwania odpowiedniej nieruchomości.

Zakup gotowej nieruchomości czy budowa domów?

Na początek zdecydujmy, czy interesuje nas zakup gotowej nieruchomości – mieszkania czy domu, a może jednak kupno działki budowlanej i postawienie na niej wymarzonego domu od podstaw. Oczywiście budowa otwiera przed nami mnóstwo możliwości pod względem aranżacyjnym i zyskujemy możliwość wybudowania domu, który z stu procentach pasować będzie do naszego stylu i odpowiadać naszym potrzebom. Niestety jest to rozwiązanie bardzo kosztowne. Alternatywą jest zakup domu – jednorodzinnego wolnostojącego, połowy tak zwanego bliźniaka czy segmentu w szeregowcu. Jest to tańsze rozwiązanie niż budowa, jednak dla wielu osób w dalszym ciągu może być nieosiągalne. Najkorzystniejszy pod względem finansowym jest zakup mieszkania. Kolejną kwestią jest stan nieruchomości – wybierać możemy te z rynku pierwotnego, w doskonałym stanie technicznym, jednak wymagające wykończenia, bądź z rynku wtórnego – tańsze, jednak często nadające się do generalnego remontu.

 

Author: avastudio.com.pl