Zagrożenia wynikające z braku higieny klimatyzacji

Obecnie system klimatyzacyjny to podstawowe wyposażenie każdego biura. Odpowiednia temperatura powietrza zwiększa wydajność pracowników i efektywność ich działań. Jednak nieodpowiednie dbanie o czyszczenie klimatyzacji może być zgubne dla samopoczucia, a nawet zdrowia osób przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu. Zobaczmy, jak zadbać o to, by klimatyzacja nam służyła zamiast szkodzić.

Częstotliwość czyszczenia systemów klimatyzacyjnych

Brak higieny klimatyzacji może powodować choroby dróg oddechowych u pracowników klimatyzowanego biura lub domowników mieszkania wyposażonego w klimatyzację. Jest to największe zagrożenie wynikające z niedbalstwa. Innym następstwem może być zmniejszenie wydajności działania klimatyzacji, ze względu na gromadzenie się wszelkiego rodzaju osadów w kanałach klimatyzacyjnych. Mogą to być przedostające się z zewnątrz oraz z wewnątrz pyły lub nawet różnego rodzaju mikroorganizmy. Same zresztą uszczelki systemów klimatyzacji, czy też kleje i inne uszczelniacze, z biegiem czasu zużywają się i mogą stać się kolejnym zanieczyszczeniem blokującym pełny przepływ powietrza. Dlatego bardzo ważny jest regularny serwis klimatyzacji. Producenci sugerują, by generalny przegląd robić nawet dwa razy z roku, jednak absolutnym minimum jest jeden przegląd w roku, przed rozpoczęciem sezonu na użytkowanie systemu klimatyzacji.

Czy można przeprowadzić serwis samemu?

Z reguły nie jest zalecane, by serwis klimatyzacji przeprowadzała osoba niewyspecjalizowana. Nie mówiąc nawet o możliwości uszkodzenia systemu nieodpowiednimi substancjami, istnieje spora szansa, że czyszczenie klimatyzacji przebiegnie niedokładnie i odbije się to na zdrowiu i samopoczuciu osób przebywających w pomieszczeniu klimatyzowanym. Kolejnym powodem, dla którego klimatyzacja powinna być czyszczona przez specjalistów, jest ich znajomość poszczególnych modeli oraz stosowanie do nich odpowiednich wysokiej jakości środków czyszczących, które również zapewniają dezynfekcję, a więc pozbycie się wszelkich drobnoustrojów i innych cząsteczek chorobotwórczych.

Luksus, o którym należy pamiętać

Klimatyzacja jest zdecydowanie czymś dobrym i podnosi komfort życia lub pracy w upalne letnie dni. Jednak by cieszyć się chłodnym powiewem w pełni zdrowia, trzeba pamiętać, by regularnie zlecać czyszczenie klimatyzacji. Bez tego będziemy narażeni na choroby oraz złe samopoczucie, a system klimatyzacji zamiast nam pomóc, będzie uprzykrzał nam życie.

 

Author: avastudio.com.pl