Styl skandynawski – czym się charakteryzuje?

Styl skandynawski to popularny sposób aranżacji mieszkań. Charakteryzuje się minimalizmem, schludnością oraz doskonałym efektem. Jak stworzyć skandynawską aranżację w mieszkaniu?

Kolorystyka i oświetlenie

Styl skandynawski cechuje się stonowaną jasną kolorystyką. Popularna biel mieszana jest z szarościami, chłodnymi brązami, czasem przełamywana dodatkami w bardziej intensywnych kolorach. Stosuje się beże, ciemny granat i butelkową zieleń. Duże znaczenie ma również oświetlenie. W stylu skandynawskim wykorzystuje się zimne światło, często w nieco nowoczesnym wydaniu. Popularne jest oświetlenie ledowe, w szczególności wmontowane w ścianę. Stosowane są również lampy stojące w minimalistycznym wydaniu.

Meble w stylu skandynawskim

Meble w stylu skandynawskim cechują się minimalizmem i tradycyjną, regularną formą. Stosowane są niskie, drewniane stoły i stoliki. Krzesła powinny być proste i wykonane z drewna, mogą być wykończone kwadratowymi poduszkami w kolorystyce, która odpowiada reszcie pomieszczenia. Stoły drewniane często stanowią najbardziej efektowny element wnętrza utrzymanego w stylu skandynawskim. Unika się ciężkich komód i zdobnych regałów, na rzecz prostych półek i kwadratowych regałów oraz witryn.

Dodatki w stylu skandynawskim

Dodatki do wnętrz sprawiają, że nabierają one spersonalizowanego, ciepłego charakteru. W stylu skandynawskim dodatki muszą być wyjątkowo przemyślane, minimalistyczne i odpowiadające całej koncepcji wnętrza. Do popularnych akcesoriów należą:

– proste ramki na zdjęcia wykonane z drewna (wiszące lub stojące),
– wiklina (wiklinowe kosze, krzesełka, regaliki),
– lampy stojące,
– minimalistyczne zegary w stonowanych kolorach,
– rośliny zielone,
– proste wazony,
– schludne czarno-białe obrazy lub grafiki,
– drewniane drabiny pełniące rolę regału,
– dywany i poduszki w stonowanych kolorach,
– drewniane stoliki kawowe.

Niemal wszystkie akcesoria w stylu skandynawskim zakupimy w popularnych sieciach sklepów meblarskich. W niektórych przypadkach możemy liczyć na kody rabatowe lub okazjonalne promocje, które ograniczą koszty umeblowania i wykończenia aranżacji wnętrza. W tworzeniu wnętrz skandynawskich najważniejszy jest jednak umiar: warto kilkukrotnie zastanowić się, czy dany przedmiot jest nam potrzebny i jak będzie prezentował się w naszym domu. W końcu skandynawski sposób życia to nie tylko aranżacja wnętrz: to cała filozofia, która opiera się na umiarze i minimalizmowi, opiera się na kupowaniu przedmiotów, które są nam potrzebne i będą pełnić praktyczną funkcję w naszej życiowej przestrzeni.

 

Author: avastudio.com.pl