Bez światła nie ma życia – tę prawdę znają wszyscy. Czasami jednak jego nadmiar może być dla nas męczący albo uniemożliwiać, np. drzemkę w ciągu dnia. Zwłaszcza miesiące letnie mają to do siebie, że potrzebujemy wówczas dodatkowej ochrony przed ostrym słońcem. W takiej sytuacji warto sięgnąć po dobrze znane sposoby. W niektórych przypadkach wystarczą firany i zasłony, ale jeśli szukamy rozwiązań, które powstrzymają światło w znacznym stopniu, dobrym planem okaże się kupno żaluzji albo rolet. Zwłaszcza te ostatnie, zamontowane we wnętrzu naszego mieszkania lub domu, stworzą estetyczną barierę pomiędzy światłem słonecznym a naszym lokum. Warto więc wybrać takie rolety, które podołają zadaniu, jakie na nie czeka.
1. Jakie są rodzaje rolet wewnętrznych?
2. Jaki sposób montażu rolet wewnętrznych wybrać?
3. Mechanizm podnoszenia rolet wewnętrznych – na co zwrócić uwagę?
4. Rolety wewnętrzne – jaka przepuszczalność światła?
Jakie są rodzaje rolet wewnętrznych?
Rolety wewnętrzne są coraz popularniejszym sposobem na to, aby ograniczyć ilość światła w mieszkaniu. Ich duży wybór bez trudu znajdziemy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sieci. Jeśli więc zamierzamy nabyć rolety do naszego mieszkania albo domu, możemy zajrzeć w ich poszukiwaniu pod adres sieciowy: https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/dekoracja-okna/rolety.html. Castorama jest dobrze zaopatrzonym sklepem, w którym na pewno nabędziemy takie rolety, na jakich nam zależy. Wybór rolet jest dość szeroki, a więc możemy nabyć rolety: dzień-noc, kasetowe, plisowane, rzymskie, zaciemniające, dachowe oraz bambusowe. To na jakie produkty padnie nasz wybór, zależy tylko i wyłącznie od nas. Na pewno musimy wziąć pod uwagę to, gdzie zamierzamy je zamontować, jaki efekt chcemy dzięki temu uzyskać oraz z jakiego materiału mają być one wykonane. Niektóre z rolet nie wymagają ingerencji w ramę okienną, inne muszą być zamontowane bardzo precyzyjnie oraz dokładnie. Im więcej będziemy wiedzieć o roletach, tym lepszego wyboru dokonamy.
Jaki sposób montażu rolet wewnętrznych wybrać?
Ze względu na sposób montażu rolet możemy się zdecydować na produkty montowane inwazyjnie oraz bezinwazyjnie. Inwazyjny montaż oznacza konieczność naruszenia struktury ramy okiennej, poprzez zamontowanie specjalnej kasety z prowadnicą, w której będzie się chować roleta, zwijana oraz rozwijana za pomocą specjalnego łańcuszka. Bezinwazyjne rolety można założyć na każdej ramie okiennej, bez konieczności robienia w niej dziur. To może mieć duże znaczenie w przypadku nowych okien, będących jeszcze na gwarancji. Nie każdy musi też chcieć wiercić dziury w ramach okiennych czy też w ścianie, celem zamontowania rolet. Przed zakupem powinniśmy się dokładnie upewnić, jaki typ rolet jest nam potrzebny, by nie przeżyć niepotrzebnego rozczarowania. Wybierajmy taki typ montażu, jakiemu jesteśmy w stanie podołać. Jeśli nie mamy wystarczających umiejętności po temu, zlećmy ich montaż sprawdzonym fachowcom. To nam oszczędzi niepotrzebnego stresu, a w domu pojawią się rolety wewnętrzne, które będą działać tak, jak trzeba.
Mechanizm podnoszenia rolet wewnętrznych – na co zwrócić uwagę?
Mechanizmy do rolet, jeśli zdecydujemy się na samodzielny ich montaż, warto kupować w dobrych sklepach. Większość miejsc, która oferuje rolety daje nam taką możliwość. Także w „Castoramie” bez kłopotu nabędziemy takie akcesoria. Ważną sprawą jest to, żeby poszczególne części mechanizmu były wykonane solidnie, z dobrych jakościowo materiałów. Po zamontowaniu rolet wszystko powinno chodzić łatwo, lekko i przyjemnie. Jeśli coś się zacina, nie używajmy siły, ale postępujmy na spokojnie. Czasem wystarczy drobna poprawka, by roleta przesuwała się prawidłowo. Zwłaszcza w przypadku rolet z zabudowanymi kasetami warto zwracać uwagę na szczegóły. Dobrze by było też skorzystać z różnego rodzaju poradników internetowych, które krok po kroku wyjaśnią nam, jak należy postępować, by mechanizm działał bez zarzutu. W przypadku jego awarii nie należy się przejmować, gdyż nie są to drogie akcesoria i można je spokojnie wymienić.
Rolety wewnętrzne – jaka przepuszczalność światła?
Przepuszczalność światła przez nasze rolety może być uwarunkowana tym, gdzie chcemy je powiesić i jakiej roli oczekujemy od danego materiału. Jeśli mają to być rolety, dzięki którym zapadniemy w głęboki sen w ciągu dnia, powinniśmy postawić na rolety zaciemniające. Potrafią one zatrzymać światło, jak i ciepło, a więc mogą się okazać przydatne w oknach dachowych. Rolety zaciemniające doskonale sprawdzą się w sypialni. Do kuchni dobrym rozwiązaniem mogą być rolety bambusowe, które pozostawią sporo światła, ale mocno je rozproszą. Tam, gdzie zależy nam na świetle przytłumionym, możemy postawić na jasne rolety w pastelowych kolorach. Tam, gdzie chcemy modelować na bieżąco ilość promieni słonecznych, sięgnijmy po rolety plisowane albo rzymskie. W zależności od tego, ile rolety podciągniemy albo opuścimy, taką ilość światła otrzymamy. Najważniejsze jest to, by nasz wybór sprawdził się w praktyce.
Najnowsze komentarze