Jaka jest różnica między śrubą a wkrętem?

W wielu branżach do łączenia ze sobą różnych elementów często wykorzystuje się śruby oraz wkręty. Często mogą się one przydać nawet na co dzień, chociażby do różnego typu majsterkowych prac. Czy jednak można powiedzieć, że śruby i wkręty to to samo? Wydawać by się mogło, iż praktycznie niczym się one od siebie nie różnią, a jednak podział pomiędzy nimi jest zauważalny i również dość istotny. Jeśli niekiedy zdarza nam się z takich produktów korzystać, zdecydowanie warto jest się dowiedzieć, czym tak właściwie się one od siebie różnią.

Co warto wiedzieć o śrubach oraz wkrętach?

Jeśli chodzi o wkręty, przede wszystkim należy wiedzieć, iż można wyróżnić nawet kilka ich rodzajów. Jest to element złączny o dość charakterystycznej budowie, wyróżniającej się gwintowanym trzpieniem. Najczęściej używa się wkrętów z łbem walcowym bądź stożkowym płaskim lub soczewkowym, w zależności oczywiście od konkretnego zapotrzebowania. Dzięki wkrętom jesteśmy w stanie łączyć ze sobą różnego rodzaju elementy, na przykład wykonane z drewna bądź też metalu. Śruby z kolei różnią się nieco od wkrętów, choć również mają bardzo wiele zastosowań. Można wykorzystywać je w innych sytuacjach niż wkręty, w zależności od sytuacji i danej pracy. Podczas korzystania ze śrub najlepiej jest dodatkowo używać również innych elementów złącznych, które najlepiej działają w komplecie razem ze śrubami. Mowa tu oczywiście o takich elementach jak, chociażby nakrętki czy też podkładki.

Jak odróżnić śruby od wkrętów?

Jak wiadomo, śruby i wkręty są względem siebie dość podobne, lecz z całą pewnością można stwierdzić, iż delikatnie różnią się one od siebie, stąd też w zależności od konkretnej pracy można z łatwością dobrać te, które sprawdzą się lepiej. Hurtownia śrub Katowice oferuje wiele różnych rodzajów wkrętów oraz śrub, dlatego najlepiej jest dowiedzieć się, w jaki sposób można nauczyć się je odróżniać.

Kształt łba

Chcąc odróżnić śruby od wkrętów, najlepiej jest zwrócić szczególną uwagę na kształt ich łbów. Można powiedzieć, iż jest to główna różnica pomiędzy wkrętami i śrubami. Otóż śruby zazwyczaj mają sześciokątny łeb bądź też gniazdo. Wkręty z kolei możemy rozpoznać głównie po dość specyficznym łbie z nacięciem. Zazwyczaj nacięcie to jest czterokątne, choć łby dzielą się między sobą na różne rodzaje – stożkowe, talerzykowe czy też walcowe. Co więcej, śruby mogą również mieć łeb kulisty lub grzybkowy, co oczywiście stanowi kolejną różnicę, dzięki której odróżnić możemy śrubę od wkrętu.

Sposób wkręcania

Kolejnym możliwym sposobem na rozróżnienie śrub i wkrętów jest sposób ich wkręcania. Wkręty zazwyczaj są wyposażone w specjalne rowki, dzięki którym łatwiejsze jest używanie śrubokrętu, przy czym śruby takowych rowków nie mają.

Materiał

Jednym z kryteriów, dzięki którym możemy odróżnić wkręty od śrub, jest również materiał, do którego są one wykorzystywane. Wkrętów używamy zazwyczaj do łączenia ze sobą drewna czy również blachowkrętów, natomiast śruby, które nazywane są też łącznikami gwintowymi, mogą być wkręcane w otwory gwintowe, w tym także w metalu.

 

Kategoria: elektryka, przemysł

Author: avastudio.com.pl