Idealna farba do malowania wnętrz, czyli jaka?

Stosunkowo szybkim sposobem na odmienienie dotychczasowej aranżacji wnętrza jest przemalowanie ścian na inny kolor. Obecnie można liczyć na bogatą gamę kolorystyczną, do wyboru jest multum rodzajów farb. Przy wyborze farby malarskiej nie należy kierować się wyłącznie walorami estetycznymi, marką czy ceną, ale przede wszystkim jej przeznaczeniem. Istotne będzie dobranie jej do specyfiki danego pomieszczenia. Inne właściwości są pożądane w przypadku kuchni, łazienki, salonu, pralni czy sypialni.

Jakie wybrać farby do wnętrz?

W zależności od tego, co konkretnie chce się pomalować i jakie ma się oczekiwania, należy dobrać odpowiedni rodzaj farby malarskiej. W przypadku farb przeznaczonych do malowania pomieszczeń najczęściej nie ma żadnych wymagań odnośnie podłoża. Można je nanosić na powłoki zarówno niepomalowane, jak również pokryte warstwą farby czy nawet tapetą/wykładziną malarską. Zawsze trzeba dokładnie zapoznać się z informacjami znajdującymi się na produkcie. Producent wyraźnie podkreśla znaczenie danej farby, na jakie powierzchnie może być nakładana. Jeśli chce się uzyskać jak najlepsze efekty dekoracyjne i ochronne, to zawsze należy postępować zgodnie z wytycznymi znajdującymi się na opakowaniu. W doborze odpowiedniej farby pomogą testery kolorów.

Wybierając farbę malarską, powinno się mieć na uwadze jej lepkość, co wpływa na jej wygląd i zachowanie podczas nakładania. Najwygodniej będzie użyć farby niekapiącej, o gęstej, bezproblemowej w rozprowadzaniu, świetnie kryjącej, Stopień połysku także ma znaczenie, decyduje o zdolności do odbijania światła. Farby z połyskiem pozwalają na uzyskanie śliskiej powierzchni, mało podatnej na osadzanie się na niej zabrudzeń. Farby matowe są mniej odporne na mycie i szorowanie. Z kolei farby półmatowe bardzo dobrze kryją, pozostawiają kremową warstwę. Bardzo ważnymi kryteriami wyboru są: wydajność farby, czas jej schnięcia, odporność na zmywanie i szorowanie.

Rodzaje farb do malowania pomieszczeń

Do malowania pomieszczeń sięga się głównie po farby rozcieńczane wodą, czyli organiczne lub mineralne. Można przebierać w farbach klejowych, emulsyjnych, akrylowych, lateksowych, winylowych, wapiennych i cementowych. Najczęściej wybór pada na farby akrylowe. Na ich korzyść przemawia przystępna cena. Mogą być odporne na czyszczenie i przystosowane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Z kolei farby lateksowe cechują się wysoką wytrzymałością, tworzą elastyczną i gumową powłokę. Nie są podatne na pękanie ani łuszczenie, łatwo utrzymać je w czystości. Cechują się świetnym kryciem, dostępne są nawet w wersji do malowania powierzchni bezpośrednio narażonych na działanie wody. Kolejną opcją do wyboru są farby ceramiczne, odporne na wilgoć, zabrudzenia i szorowanie. Wyróżnić można też szereg innych rodzajów farb do wnętrz: poliuretanowe, dekoracyjne, strukturalne, fluorescencyjne, tablicowe.

 

Author: avastudio.com.pl