Co odróżnia apartament od zwykłego mieszkania?

Gdy poszukujemy mieszkania na wynajem lub w celu kupna, często przewijają się nam oferty mieszkań określanych apartamentami. Niestety często określenie to jest nadużywane i niesłusznie nadawane niektórym mieszkaniom. Sprawdźmy, czym tak właściwie są apartamenty.

Rozkład mieszkania

Domy, które możemy określić apartamentami, muszą przede wszystkim spełniać kryteria odnośnie rozkładu pomieszczeń. Budowa apartamentów musi uwzględniać przede wszystkim kuchnię, czy to osobną, czy łączoną z salonem. Salon również jest elementem obowiązkowym. Może być osobny lub łączony z kuchnią. Ważną częścią luksusowego apartamentu jest główna sypialnia, która ma prywatne wejście do łazienki oraz do garderoby. Apartamenty wyposażone są zawsze w drugi oddzielny pokój, który służy jako pokój gościnny, sypialnia dostępna dla gości lub gabinet. Każda kolejna sypialnia musi być wyposażona we własną łazienkę, a oprócz tego w mieszkaniu musi się znajdować jedna łazienka ogólna, wydzielona do części dziennej. Podział na część dzienną, czyli salon, kuchnia, gabinet, oraz na część nocną, czyli sypialnie, musi być wyraźnie zachowany. Wszelkie te wymogi sprawiają, że apartamenty to mieszkania minimum trzypokojowe.

Powierzchnia mieszkania i cechy budynku

Z całego układu mieszkania typu apartament, wynika jego metraż. Musi być to co najmniej 100 metrów kwadratowych. Jednak przy spełnieniu wszystkich innych kryteriów, dopuszcza się w wyjątkowych przypadkach możliwość określenia apartamentem mieszkania niego mniejszego. Jednak określanie tak mieszkań o powierzchni 50 lub nawet 30 metrów kwadratowych, jest dużym nadużyciem. Budowa apartamentów musi być przemyślana i spełniać ściśle różne kryteria. Jeśli chodzi o cały budynek, musi być on wyposażony w windę. Poza tym, mieszkańcy muszą mieć do dyspozycji garaż podziemny, a teren całego osiedla powinien być strzeżony. W budynku, lub przynajmniej na osiedlu, powinna znajdować się recepcja i ochrona. Jeśli chodzi o wspólne części budynku, standard ich wykończenia musi być wysoki.

Inne cechy

Apartamentowce to wspaniałe domy. Obowiązkowo muszą być zabezpieczane przed hałasem, muszą mieć również instalację klimatyzacyjną. Wysoki standard wykończenia dopełnią ogromne okna, gdyż również doświetlenie światłem dziennym musi być na odpowiednim poziomie. Jeśli chodzi o wysokość pomieszczeń, jest to minimum 2, 9 metra.

Apartamenty dają wysokiej jakości przestrzeń do życia i z pewnością są wymarzonym rodzajem mieszkań. Stąd też wszelkie próby wpisania zwykłych mieszkań w tę kategorię. Dlatego warto wiedzieć, czym charakteryzują się prawdziwe apartamentowce.

 

Author: avastudio.com.pl