Remonty i faktury

Remonty w domu bądź wcześniejsza jego budowa wiąże się z dużymi kosztami. Niejeden chciałby je choć trochę obniżyć. Niektórzy starają się część rzeczy robić na własną rękę, by nie płacić firmie. Inni próbują dogadać się ze znajomymi, którzy są w tej branży. Jeszcze inni decydują się na negocjacje z zatrudnioną firmą.
Wszystkie te sposoby na obniżenie kosztów są legalne i uznawane przez wszystkich jako dobre i w pewien sposób sprawdzone.
Sytuacja ulega jednak zmianie, gdy firma, którą zatrudniłeś do remontu proponuje ci niższą cenę, ale za zrezygnowanie z faktury.

Czym jest faktura i po co ona?

Faktura to rachunek, jaki firma wystawia ci za swoje usługi na podstawie umowy. Przykładowo : w umowie jest, że uzgodniliście zrobienie jednej ceglanej ściany za trzy tysiące złotych, wliczając koszty materiałów. Na fakturze powinno być wtedy zaznaczone, że materiały kosztowały tyle i tyle, tyle wynosi tak zwana robocizna – płaca pracowników.
Jest więc to dowód na koszta, które poniosłeś i opisane za co je poniosłeś, podczas zatrudnienia danej firmy.
Jednak to nie jest powód, przez który tle osób chce uniknąć faktury.
Faktura to przede wszystkim dokument na podstawie, którego opłacamy podatki. Dokładniej to firma, która wystawiła fakturę w tym przypadku. I to jest to, czego niektórzy chcą uniknąć.

Co daje firmie uniknięcie podatku?

To dlaczego są ludzie, którzy chcą uniknąć podatku nie jest tajemnicą. Pieniądze.
Pracownicy otrzymują więcej, bo nie opłacają swojej części składki, firma otrzymuje więcej nie bonie płaci podatku. Cały dochód jest wtedy ich, tak jakby pracowali na czarno.
Pozornie dla nas ma to małe znaczenie. My interesujemy się tym,czy praca jest wykonana, a jeśli taniej to jeszcze lepiej. Jednak są pewne haczyki, na które to my się złapiemy, decydując się na takie rozwiązanie.

Brak dowodu, że to ta firma pracowała u nas

Brak podpisania umowy to brak dowodu. Dla nas oznacza to mniej więcej tyle, że pracownicy po otrzymaniu pieniędzy mogą się zwinąć i nie dokończyć swojej pracy. A my nie możemy tego zgłosić, bo na jakiej podstawie?
Oszuści powiedzą, że ich siedziba i teren, na którym pracują to Wrocław, więc jak coś mieli robić w Gdańsku. Pozostanie słowo przeciwko słowu, a my zostaniemy z niczym.

Wszelkie skargi są nieuzasadnione

Podobnie jeśli będziemy chcieli zgłosić uszkodzenia poczynione przy pracy lub źle wykonane zlecenie z prośbą, żądaniem o poprawki lub zwrot. Bez potwierdzenia, że jakakolwiek praca miała miejsce nie można domagać się jej poprawek. A przynajmniej bez kolejnych kosztów.

Podsumowując

Chcąc nie chcąc, brak faktury nie wyjdzie nam ani taniej, ani lepiej. Jedynymi, którzy na tym skorzystają będą pracownicy i sama firma.
My poniesiemy tylko dodatkowe koszty, zaryzykujemy stratą pieniędzy, źle wykonaną pracą, nerwami, czy opóźnieniami. Dlatego lepiej zaufać firmom, które chcą podpisywać fakturę. One są świadome tego, że masz dowód ich pracy i nie mogą sobie pozwolić na żadne kombinowania, bo narażą swoją reputację na rynku.

Author: avastudio.com.pl