Co warto zrobić, by zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Nawet zamieszkiwanie spokojnej okolicy nie jest wyznacznikiem bezpieczeństwa. Nigdy nie spodziewamy się czegoś równie abstrakcyjnego, jak włamanie do naszego domu. A jednak takie sytuacje się zdarzają i nie można lekceważyć tej ewentualności. Warto zabezpieczyć swój dom w odpowiedni sposób.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

By móc cieszyć się spokojnym umysłem w kwestii odpowiedniego zabezpieczenia domu, warto stosować kilka podstawowych reguł. Pierwsza, może oczywista, a jednak często pomijana kwestia, to zamykanie mieszkania, gdy z niego wychodzimy. Nawet, jeśli idziemy tylko na pięć minut do pobliskiego osiedlowego sklepu. Nawet, gdy schodzimy na dół po znajomego, który ma problem z trafieniem do nas. Nawet, kiedy idziemy do sąsiadki pożyczyć mąkę. Te krótkie chwile pozostawienia otwartego domu bez nadzoru, miewają zgubne konsekwencje. Obecnie zamki w drzwiach nie są uciążliwe i w dosłownie sekundę można je zamknąć lub otworzyć, co nie generuje żadnej straty czasu. Nawet żaden najmocniejszy zamek przeciwwłamaniowy nie będzie trudny w użytkowaniu.

Kolejną ważną zasadą bezpieczeństwa jest szczelne zamykanie okien oraz drzwi balkonowych, gdy gdzieś wychodzimy. A w szczególności, kiedy wyjeżdżamy na dłużej. Nawet jedynie rozszczelnione okno włamywacz jest w stanie w łatwy sposób otworzyć, a stąd droga do naszego domu jest już wolna. Warto o tym pamiętać.

Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy nikomu z domowników lub gości klucza „pod wycieraczką”. Jest to wręcz zaproszenie dla potencjalnego włamywacza i skutki takiego nieprzemyślanego działania mogą być opłakane. Choćbyśmy uważali, że schowaliśmy klucz w najbardziej tajnym miejscu, dla włamywacza wszystkie takie kryjówki są oczywiste i przeszukuje je w pierwszej kolejności, jeśli nosi się z zamiarem wtargnięcia do domu.

Bezpieczny dom podczas wyjazdu jego mieszkańców

A co, jeśli wyjeżdżamy? Czy wtedy dom nie staje się łatwiejszym niż zazwyczaj łupem? Może tak być, ale jeśli zastosujemy kilka reguł, nie będzie się o co martwić. Jeśli mamy w drzwiach zwykłe zamki, dla własnego spokoju przed wyjazdem możemy zainwestować w zamek przeciwwłamaniowy. Ze względu na jego mocniejszą budowę i odpowiednią konstrukcję, zdecydowanie trudniej go pokonać. Przed wyjazdem należy dokładnie domknąć wszystkie okna oraz drzwi balkonowe i pamiętać, by zamknąć drzwi na zamki. Manewrem, który pozwoli nam się mniej przejmować pustym domem, będzie zostawienie kluczy u sąsiada i poproszenie go o zaglądanie w celu podlania kwiatów lub zwyczajnego sprawdzenia, czy wszystko w mieszkaniu jest w porządku. Jeśli okna naszego domu wieczorami będą rozbłyskiwały światłem, nikt nie wpadnie na to, że właścicieli nie ma. Z tej samej przyczyny warto również nie ogłaszać wszem i wobec na Facebooku lub innych publicznych portalach społecznościowych, że właśnie udajemy się na daleki wyjazd. Włamywacze tylko czekają na takie podane na tacy cenne dla nich informacje, bo nie muszą wtedy nawet robić rozeznania w terenie.

Jeśli tylko będziemy polegać na własnym zdrowym rozsądku i zachowamy pewną dozę ostrożności, nic nie powinno grozić naszemu dobytkowi, nawet podczas naszej długiej nieobecności.

 

Author: avastudio.com.pl