Jakie drzwi wybrać stalowe czy drewniane?

Jakie powinny być dobre drzwi zewnętrzne?

Podstawowym elementem, bez którego trudno wyobrazić sobie mieszkanie czy dom jednorodzinny, są drzwi zewnętrzne. Pełnią one wiele funkcji – od reprezentacyjnej przez swój elegancki wygląd aż po zabezpieczenie przed intruzami czy niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dobre drzwi zewnętrzne powinny być wyposażone w systemy antywłamaniowe, odporne na zabrudzenia i zniszczenia, posiadać wysoki współczynnik izolacji oraz dobrze współgrać z wyposażeniem wnętrza. Ze względu na swoją wielozadaniowość i wszechstronność powinniśmy dokładnie się zastanowić, czy zdecydujemy się na drzwi drewniane, czy też na wariant stalowy. Oba rozwiązania mają swoje niekwestionowane zalety, a wybór rodzaju drzwi zależy od naszych oczekiwań i potrzeb.

Drzwi drewniane wewnętrzne – kiedy będą lepszym rozwiązaniem?

Wszelkie elementy wykonane z drewna kojarzą nam się z wysoką jakością, nadają nutę elegancji i wytworności. Nie inaczej jest z drzwiami – skrzydła wykonane z drewna przywodzą na myśl estetyczne rozwiązania, które dodatkowo są solidne i wytrzymałe. Drewniane drzwi doskonale współgrają z parkietem lub panelami kolorystycznie zbliżonymi do skrzydła i ościeżnic. Należy zwrócić uwagę, że drewno charakteryzuje się wysokim współczynnikiem izolacji – zarówno akustycznej, jak i termicznej. Dzięki tej zalecie do naszego domu lub mieszkania nie będzie docierać zgiełk i hałas z zewnątrz, a jednocześnie nie będziemy narażeni na utratę ciepła. Ważne jest jednak odpowiednie zaimpregnowanie drewna lub zamontowanie zadaszenia ponad drzwiami – deszcz, śnieg i inne opady atmosferyczne mogą osłabić nasze drzwi. Poza podatnością na niekorzystne warunki dla niektórych osób przeszkodą może być cena – zwykle skrzydła wykonane z drewna są droższe od stalowych odpowiedników.

Kiedy powinniśmy zdecydować się na drzwi stalowe?

Drzwi stalowe to rozwiązanie tanie i trwałe – tutaj stosunek ceny do jakości jest zdecydowanie in plus . Stal jest materiałem o wiele odporniejszym na słońce, wiatr, wodę czy lód, przez co żywotność tego produktu jest zazwyczaj dłuższa niż jego drewniany odpowiednik. Drzwi stalowe są również odporne na wszelkie działania intruzów – bardzo trudno je podważyć, wyłamać, a ewentualne akty wandalizmu usuwa się znacznie szybciej i prościej niż z drewna. Minusem za to jest ergonomia użytkowania – stal ocynkowana o wiele gorzej izoluje akustykę, przez co słychać hałasy z zewnątrz i na odwrót – przechodnie i sąsiedzi mogą słyszeć, co dzieje się w naszym domu. Jeżeli nie zastosuje się ociepleń ościeżnicy lub konstrukcja zostanie źle zamocowana, możemy również pogodzić się z dużą utratą ciepła – nieprawidłowy montaż ościeżnicy wiąże się z generowaniem strat cieplnych, co z pewnością odczują domownicy.

Author: avastudio.com.pl