Niezbędne akcesoria w ogrodzie – węże i wózki

Niezależnie od tego, czy zajmujesz się działką o powierzchni hektara, czy maleńką grządką warzywną, wózki na węże ogrodowe utrzymają twoje podwórko w czystości i porządku przez cały sezon. Oprócz tego każdy dom potrzebuje przynajmniej jednego węża gumowego – czy to do podlewania trawnika, czy mycia samochodu lub podjazdu. Do wyboru są węże do wody różnej jakości, więc kupując nowy, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Materiał

Węże gumowe są zazwyczaj wykonane z winylu lub poliuretanu. Węże winylowe są najtańsze, ale mają najkrótszą żywotność. Węże gumowe są bardziej elastyczne i mniej podatne na przecięcia i otarcia, ale w porównaniu z innymi typami są droższe. Węże wyższej jakości charakteryzują się większą żywotnością, ponieważ mają warstwę zbrojenia, której brakuje najtańszym produktom.

wózki na węże

Grubość, średnica, długość

Węże zbudowane są z warstw, których wytrzymałość rośnie z każdą kolejną – węże dwuwarstwowe są najmniej wytrzymałe; węże sześciowarstwowe są najsilniejsze. Grubsze węże mają tendencję do rzadszego zaginania się, co zapewnia stały przepływ wody podczas użytkowania. Średnice węży wahają się od około 1 cm do 2,5 cm. Najpopularniejsze węże mierzą od 15 do 30 metrów, ale można także znaleźć dużo krótsze, takie jak 3 metry lub zdecydowanie dłuższe, mieszące nawet 70 metrów. Trzeba pamiętać, że im dłuższy wąż, tym cięższy.

węże do wody

Złącza

Wąż łączy się ze źródłem wody za pomocą mosiężnych lub plastikowych złączek. Chociaż złącza mosiężne są odporne na warunki atmosferyczne i rdzę, są cięższe i mogą być trudne do dokręcenia. Złączki plastikowe są łatwiejsze do dokręcenia, ale są bardziej podatne na pękanie i mogą nie wytrzymać tak długo.

Możesz przedłużyć żywotność węża ogrodowego, odpowiednio go traktując. Zapobiegaj gromadzeniu się pleśni lub bakterii, spuszczając wodę z węża po każdym użyciu. Nigdy nie przepuszczaj gorącej wody i unikaj niepotrzebnego pozostawiania ciśnienia w wężu; może to spowodować wyciek lub pęknięcie węża. Jeśli to możliwe, przechowuj węże w szopie lub w garażu. Jeśli kupisz odpowiedni do swoich potrzeb wąż i odpowiednio o niego zadbasz, będzie Ci służył przez wiele sezonów.

wózek na wąż do wody

Wózki na węże ogrodowe

Jeśli potrzebujesz bardzo długiego węża, może się okazać, że będziesz musiał dokupić wózek. Jak już wspomniano wyżej, im dłuższy wąż, tym więcej waży. Zamontowany na wózku bęben będzie bardzo pomocny. W sklepach i marketach ogrodniczych bez trudu znajdziesz rozwiązanie, które w pełni spełni twoje potrzeby.

Kategoria: dodatki do domu

Author: avastudio.com.pl