Wybór nieruchomości

Planujesz zakup swojego własnego mieszkania albo domu? Prawdopodobnie zdajesz już sobie sprawę, że z procesem tym wiąże się mnóstwo pomniejszych decyzji, które należy podjąć, formalności, którym trzeba sprostać oraz bardzo często nerwów, których być może dałoby się uniknąć, jeżeli odpowiednio przygotowalibyśmy się do realizacji naszego planu. Po pierwsze pod uwagę wziąć trzeba dwie kwestie – finanse, a także interesujący nas typ i standard nieruchomości. Dopiero później możemy rozpocząć poszukiwania miejsca, które nie tylko sprosta naszym wymaganiom, ale też na które będzie nas stać.

Zacznij od budżetu

Ustalenie budżetu powinno być pierwszym krokiem na drodze do zakupu nieruchomości. Jeśli od początku będziemy wiedzieć, jaką kwotą na ten cel dysponujemy pozwoli nam to uniknąć wielu rozczarowań i zyskać sporo czasu, skupimy się bowiem wyłącznie na tych ofertach, które znajdują się w naszym zasięgu. Do naszego budżetu wliczyć możemy oczywiście zarówno nasze własne, zaoszczędzone w tym celu pieniądze (czyli tak zwany wkład własny), jak i te pieniądze, które w ramach kredytu hipotecznego pożyczyć nam może bank. Oczywiście nie jest to kwota nieograniczona – placówka bankowa musi mieć pewność, że będziemy w stanie spłacić ją wraz z naliczonymi odsetkami. Nasza zdolność finansowa uzależniona jest od kilku czynników, między innymi zarobków, wydatków, liczby osób na utrzymaniu itp. Najlepiej umówić się na rozmowę z doradcą kredytowym w banku i bezpośrednio od niego poznać kwotę i warunki kredytu, na które możemy liczyć.

Znajdź odpowiednią nieruchomość

Kiedy wiesz już, jaką kwotą na zakup nieruchomości dysponujesz zastanów się, czego tak naprawdę szukasz. Przede wszystkim do wyboru masz mieszkania oraz domy, obie te opcje mają zarówno swe plusy, jak i minusy (koszt zakupu i utrzymania – również w czystości, powierzchnia, liczba sąsiadów, ogród itp.). Niezwykle ważna jest lokalizacja nieruchomości, którą chcesz zakupić – niektórzy lepiej poczują się w miejskim centrum, inni zaś wolą spokojne i zielone obrzeża. To jednak nie wszystko, bowiem ważna jest także odległość do pracy, dostępność komunikacji miejskiej oraz różnego rodzaju placówek, zgodnie z potrzebami (szkoła, apteka, przychodnia, sklepy czy… pralnia). Również sam typ nieruchomości otwiera przed nami różne możliwości. Domy mogą być np. wolnostojące z dużym ogrodem, mogą stanowić połowę bliźniaka czy segment w szeregowcu itp. Mieszkania zaś różnią się nie tylko układem i powierzchnią, ale też sam blok, w którym się znajdują może mieć różną funkcjonalność (winda, zsyp, pralnia itp.). Wszystkie te kwestie należy wziąć pod uwagę.

 

Author: avastudio.com.pl