Kredyt na własne mieszkanie

Własne cztery kąty to marzenie wielu Polaków. Niestety nawet w dzisiejszych czasach nie każdy może sobie pozwolić na zakup mieszkania, bądź domu. Nadal nieliczni mogą to zrobić za gotówkę, a inni niestety muszą wybrać umowę kredytową, która wiązać ich będzie z bankiem na wiele lat.

Czy każdy z nas może otrzymać kredyt na mieszkanie?

Jeśli chodzi o kredyt na zakup domu, bądź mieszkania, to nie wszyscy możemy taki otrzymać. Trzeba wykazać się dosyć wysokimi i w dodatku stałymi dochodami. Bez spełnienia tych warunków możemy zapomnieć o własnych czterech kątach. Trzeba również pamiętać o tym, że konieczny jest wkład własny do kredytu mieszkaniowego. Banki w ten sposób zabezpieczają się przed stratą na wartości nieruchomości i sprzedaży jej poniżej wartości rynkowej. Jeśli mamy 30% bądź więcej wkładu własnego, to możemy liczyć na to, że spełniając wszystkie te warunki otrzymamy kredyt na wymarzone mieszkanie.

Jak duży kredyt możemy otrzymać?

W większości banków można liczyć na kredyt w wysokości 70% wartości przyszłej nieruchomości. Nie możemy liczyć jednak na to, że dostaniemy pieniądze na dom, gdy nasze zarobki ledwo starczają na zakup mieszkania w kredycie. Wysokość kredytu mieszkaniowego uzależniona jest od naszych dochodów i długości okresu kredytowania. Im jesteśmy starsi, tym trudniej będzie uzyskać kredyt z niską ratą, ponieważ będziemy zmuszeni spłacić zadłużenie w krótszym terminie.
Według różnych statystyk Polacy najchętniej biorą kredyty na mieszkania do 250 000 złotych. Okres kredytowania to z reguły 25-30 lat. Tak długi okres kredytowania nie powinien jednak nikogo dziwić, ponieważ jest to jedyna szansa na to, aby miesięczna rata była na stosunkowo niskim poziomie.

Ubezpieczenie nieruchomości

Każda nieruchomość, która jest kredytowana musi być ubezpieczona. W razie jej uszkodzenia, częściowego bądź całkowitego zniszczenia, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, które chociaż w części pozwoli na spłatę zobowiązania wobec banku. Z tego też powodu żaden bank nie da nam kredytu bez ubezpieczenia domu bądź mieszkania. Niektóre banki pozwalają na skorzystanie z usług zewnętrznego ubezpieczyciela. Z reguły jednak trzeba podpisać umowę kredytową, w której zawarte jest także ubezpieczenie z firmą współpracującą z danym bankiem. Nie będziemy w większości przypadków w stanie tego uniknąć. Jest to na pewno dodatkowy wydatek dla osób biorących kredyt ale naprawdę warto ubezpieczenie posiadać. Dzięki temu możemy w miarę spokojnie spać.

 

Author: avastudio.com.pl