Jak dbać o samochód?

Dobra kondycja samochodu sprawia, że jazda jest bezpieczna i komfortowa. O ile doświadczeni kierowcy wiedzą w jaki sposób dbać o auto, początkujący mogą mieć wiele problemów z odpowiednią pielęgnacją samochodu. Oto 4 najważniejszych elementów dbania o dobrą kondycję samochodu!

Regularna wymiana płynów

To z pewnością najważniejszy element pielęgnacji samochodu. Regularnie sprawdzaj stan oleju oraz płynu chłodniczego. Wymiana oleju powinna mieć miejsce co 15-20 tysięcy przejechanych kilometrów. Zapewni to ochronę silnika oraz jego prawidłową pracę, co przełoży się na bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale również uchroni nas od poważnych usterek silnika, które mogą być nie tylko niebezpieczne, ale ich naprawa wiąże się z wyjątkowo wysokimi kosztami samych części, jak i robocizny.

Wymiana filtrów

Najważniejszym filtrem odpowiadającym za stan naszego pojazdu jest filtr olejowy, który powinien być wymieniany przy każdorazowej wymianie oleju. Raz do roku powinien być wymieniony filtr powietrza, który zapobiega się dostaniu do zanieczyszczeń do wewnętrznych części układu silnikowego. Raz na jakiś czas sprawdź również filtr w kabinie: odpowiada on za dostawanie się zanieczyszczeń do wnętrza samochodu, co może oddziaływać na nasz układ oddechowy.

Pielęgnacja zewnętrznych części samochodu

Regularnie myj samochód – to nie tylko aspekty wizualne. Zanieczyszczenia zewnętrzne mogą powodować szybszą korozję oraz odpryski lakieru. O ile to drugie wpływa przede wszystkim na wygląd pojazdu, o tyle korozja samochodu może postępować do jego wewnętrznych części oraz osłabiać całą konstrukcję samochodu. Korozja powodowana może być także przez wysokie lub niskie temperatury oraz wilgoć – garaże blaszane można wynająć w wielu miastach w przystępnych cenach, dzięki czemu zabezpieczymy swój samochód przed działaniem czynników zewnętrznych. Nasz samochód jest jednak narażony na działanie wilgoci i temperatur w trakcie codziennego użytkowania. Aby go zabezpieczyć możesz wykorzystać wosk lub specjalne pasty zabezpieczające lakier, które uchronią pojazd przed działaniem czynników atmosferycznych.

Regularne kontrole stanu pojazdu

Obowiązkiem każdego kierowcy jest przeprowadzenie corocznego przeglądu samochodu. Jednak poza podstawowym przeglądem pojazdu warto raz w roku dodatkowo zrobić rozszerzoną analizę stanu samochodu. Pozwala to na wykrycie drobnych usterek, które nie powodują dyskomfortu w czasie jazdy, a mogą być przyczyną większych problemów z autem.

 

Author: avastudio.com.pl