Charakterystyka mebli

Znany wszystkim mebel jest sprzętem użytkowym przeznaczonym do wyposażenia wnętrz, zarówno tych mieszkalnych jak i publicznych. Meble są ruchomościami, co stanowi ich przeciwieństwo od elementów wnętrz umieszczonych na stałe, którymi przykładowo są schody czy też boazeria. Każdy mebel charakteryzują także jego walory dekoracyjne.

Podział mebli ze względu na kryteria

Podziału mebli dokonać można przykładowo ze względu na sposób ich użytkowania. Używać ich można do siedzenia, do leżenia oraz wypoczywania, w celu wykonywania pracy, a także spożywania posiłków, w celu przechowywania przedmiotów, a także mebel wielofunkcyjny oraz uzupełniający i pomocniczy. Ich podział według miejsca użytkowania wyróżniamy jako meble hotelowe, biurowe, kościelne, restauracyjne, sklepowe, szkolne, koszarowe, biurowe, okrętowe oraz mieszkaniowe i tym podobne. Ze względu na rodzaj materiału, który przeważa w konstrukcji mebla wyróżniamy je plastikowe, ceramiczne, szklane, kościane, z tworzyw sztucznych, kamienne, drewniane oraz metalowe. Ze względu na sposób obróbki mebel może być tapicerowany, gięty oraz stolarski. Z kolei ze względu na sposób wykończenia powierzchni wyróżniamy mebel specjalny, z niewidocznym podłożem lub z widocznym podłożem. Zarówno podłoga jak i ściana również potrzebują odpowiedniego umeblowania.

Historia mebli i wyjaśnienie pojęcia

Pierwsze z nich poznane były już w okresie neolitu. Zestaw mebli jest ich zbiorem posiadającym formę skorelowaną, wykonaną z plastiku, której konstrukcja pozwala na zestawienie ich w różnorodny sposób. Jeśli chodzi o komplet mebli, mianem tym określa się ich zbiór, który posiada określony skład, funkcje a także przeznaczenie. Meble regionalne są związane z formą oraz konstrukcją pochodzącymi z folkloru konkretnego obszaru. Niektóre z nich nawiązują do styli wiejskich, posiadają one styl rustykalny. Jeśli chodzi o temat mebli zabytkowych, są one wytwarzane w różnych okresach historycznych. Co więcej, zawierają one w sobie cechy, które są charakterystyczne dla danego okresu historycznego lub też epoki. Jednakże nastaje próba zachowania ich w formie jak najmniej zmienionej co do naszych czasów.

Zawody związane z meblami

Z meblami związane są takie znane zawody jak stolarz, tapicer czy też meblarz. Ebenista zajmuje się wytwarzaniem artystycznych mebli. Jeśli chodzi o pierwotny zawód stolarza, wyrabiał on meble z materiału takiego jak heban. Obstalunek jest zleceniem wykonywania mebli. Te trzeba umieścić w każdym pomieszczeniu, zarówno kuchnia jak i łazienka potrzebują odpowiedniego wyposażenia. Trzeba pamiętać, iz wykonanie niebagatelnych mebli nie jest zadaniem prostym. Udając się do salonów meblowych widzimy jak różnorodny wybór mamy dzięki pracy innych ludzi. Co więcej wielu zarabiających w ten sposób ludzi wykonuje także swoją pracę na specjalne zamówienie klientów. Takie rozwiązanie zapewnia maksymalny poziom zadowolenia oraz dopasowanie wytworów do wnętrz.

 

Author: avastudio.com.pl