Jak urządzić pokój dzienny?

Aranżacja salonu to nie lada wyzwanie. Jest to najistotniejsze miejsce w naszym domu, ponieważ pełni dwie różne funkcje: użytkową oraz reprezentacyjną. Ciężko jest pogodzić te dwie role, tym bardziej jeżeli salon dodatkowo jest naszym biurem czy też pokojem dla dzieci. Jak urządzić pokój dzienny, by był zarówno atrakcyjny jak i komfortowy?

Od czego zacząć?

Salon, czyli pokój dzienny pełni sporo funkcji w naszym mieszkaniu. Aranżacja salonu powinna być doskonale dopasowana do wszystkich naszych potrzeb. Wspominaliśmy wcześniej, że niekiedy pokój ten spełnia rolę biura, pokoju zabaw dla dzieci jednak nadrzędną funkcją jest: odpoczynek. Wraz z rodziną oglądamy telewizję, przyjmujemy gości, spożywamy wspólnie posiłki lub ucinamy popołudniowe drzemki. Urządzając salon musimy myśleć o wszystkich tych czynnościach i o wszystkich domownikach.

Powierzchnia i wysokość salonu

Oczywisty jest fakt, że nie każdy salon ma taką samą wielkość. Powierzchnia uzależniona jest od wielkości domu czy mieszkania. Architekci wnętrz przyjmują, że pokój dzienny powinien mieć nie mniej niż 25 m2 – już przy takiej wielkości jesteśmy w stanie wygodnie wydzielić w nim różne strefy. Wysokość jest niezwykle istotnym aspektem aranżacji salonu. Czym wyższy sufit, tym pomieszczenie wydaje się być większe. Jeżeli spojrzymy na mieszkania loftowe, ich powierzchnia jest zazwyczaj niewielka, ale poprzez wysoki – nawet 6 m sufit, wydaje nam się inaczej. Możemy zastosować np. antresolę, czyli wydzielone z piętra pomieszczenie. Aranżacje z antresolą dodają nie tylko poczucia dodatkowej przestrzeni, ale również prestiżu.

Schody w salonie – przeszkoda czy atut?

Schody w salonie to dla wielu architektów prawdziwa zmora. Często umieszczone są w centralnym punkcie, który uniemożliwia precyzyjny rozkład salonu. Jednak na etapie planowania możemy zastosować się do kilku porad, które spowodują, że schody dodadzą naszemu salonowi atrakcyjności. Schody powinny znajdować się możliwie najbliżej wejścia, aby nie przechodzić przez całe pomieszczenie. Warto pomyśleć nad zdobionymi barierkami, które będą pełniły rolę „rzeźby” w naszym salonie.

Kolorystyka salonu

Decyzja o kolorach w salonie jest dużym dylematem w całym procesie aranżacji salonu. Musimy pamiętać, że w pokoju dziennym spędzamy tak naprawdę większość dnia. Dlatego dominujące kolory powinny być stonowane, przyjemne dla naszego oka. Kolor wykończenia posadzek, okien, grzejników powinien być spokojny, aby szybko nam się nie znudził. Ożywić wnętrze możemy dodatkami, które z łatwością zmienimy w zależności od humoru.

 

Author: avastudio.com.pl