Z jakimi warunkami mieszkalnymi wiąże się praca za granicą?

Wiele osób przynajmniej raz w życiu zastanawiało się nad wyjazdem do pracy za granicę. Pobudki bywają przeróżne. Czy to otrzymane wypowiedzenie, chęć szybkiego dorobienia na pokrycie długów, zarobienie na zakup wymarzonego samochodu, zdobycie wkładu własnego potrzebnego do uzyskania kredytu na mieszkanie. Jakie powody nie stałyby za takimi rozważaniami, jedną z kwestii w pierwszej kolejności zaprzątających głowę jest kwestia zakwaterowania. Nie ma niestety jednej odpowiedzi na to zagadnienie. Warunki mieszkalne mogą być przeróżne, zależnie od pracodawcy bądź pośrednika.

Trzeba się przygotować na brak luksusów

Będąc w obcym kraju w celu zarobkowym, mając nieskomplikowaną pracę manualną, nigdy nie będziemy mieszkać w apartamentach. Przy pracach takich jak sortowanie cebulek kwiatowych, przygotowywanie bukietów, podcinanie drzewek, czy przy różnego rodzaju pracach przy taśmie produkcyjnej, zazwyczaj kwatery dla pracowników są zbudowane z kontenerów. Zdarzają się nawet kwatery niewyposażone w toalety. Za potrzebą należy się udawać do wspólnej toalety zlokalizowanej na zewnątrz. Na szczęście takie warunki zdarzają się coraz mniej często. Jednak surowe wnętrza i tylko podstawowe meble to raczej reguła. Przy pracy zimą nie musimy się obawiać mrozów – kontenery są dobrze ogrzewane. W przypadku pracy zorganizowanej przez agencję pracy, warunki mieszkalne powinny być z góry jasno określone, a ich szczegóły zawarte w umowie. Jeśli nie uzyskaliśmy precyzyjnych informacji na ten temat, najlepiej jest zwyczajnie dopytać i poprosić o zawarcie zapisu o warunkach mieszkalnych w umowie.

Lepsza alternatywa

Z początku raczej jesteśmy skazani na zamieszkiwanie wyznaczonej kwatery w postaci niezbyt wyrafinowanego kontenera. Jednak jeśli planujemy dłuższy pobyt za granicą w celach zarobkowych, po jakimś czasie i uzbieraniu środków, można się rozejrzeć za alternatywą. Zazwyczaj przy większych miastach nie powinny być dostępne pokoje na wynajem. W przypadku takiego noclegu właściciele dbają o komfort mieszkańców, gdyż zależy im na długotrwałej współpracy. Trzeba oczywiście przeznaczyć na czynsz za zamieszkanie w pokoju jakieś pieniądze, jednak będzie to znacznie niższa suma niż w przypadku wynajmu całego mieszkania, a takie pokoje na wynajem nie odbiegają wygodą od pokoi wynajmowanych mieszkań.

Wyjazd do pracy, nie na wakacje

Nawet jeśli nie zdecydujemy się na wynajęcie pokoju podczas pobytu za granicą w celach zarobkowych, na pewno poradzimy sobie w udostępnionych przez pracodawcę warunkach. W końcu wyjeżdżamy, by pracować, a nie na wakacyjny relaks, a sam pobyt minie nam w mgnieniu oka.

 

Author: avastudio.com.pl