Ekologia i ekonomia w domu. Czy rzeczywiście się to opłaca?

Przy budowie domu szukamy oszczędności. Zarówno myśląc o samym procesie budowy jak i o późniejszym utrzymaniu wymarzonych czterech ścian. Dodatkowo otacza nas moda na bycie ekologicznym. Słyszymy o ekologicznych domach, zrobionych z odpowiednich materiałów, o prawidłowym układzie pomieszczeń ograniczającym straty ciepła, ale najpopularniejsze jest zagadnienie foltowoltaiki. Czy fotowoltaika to temat, który warto brać pod uwagę przy budowie domu?

 

Kolektory słoneczne, a ogniwa fotowoltaiczne

 

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne to często pojęcia używane zamiennie, pomimo tego, że ich działanie zasadniczo różni się od siebie. Część łącząca oba te zagadnienia to wykorzystywanie energii ze słońca.

 

Ciepło z kolektorów słonecznych służy głównie do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c. w.u.). Wykorzystywane jest również na zachodzie Europy do podgrzewania przydomowych basenów w okresach chłodniejszych. Ogrzewanie kolektorami w naszym klimacie samego budynku jest praktycznie niemożliwe. Głównym powodem są koszty oraz niewykorzystywany nadmiar ciepła w lecie.

 

Alternatywną dla kolektorów słonecznych są ogniwa fotowoltaiczne. Zarówno w przypadku jednych jak i drugich jesteśmy uzależnieni od słońca. Zimą kiedy intensywność promieniowania jest dużo niższa, panele oraz kolektory są mniej wydajne. Zasadniczą różnicą jest fakt, że w przypadku instalacji fotowoltaicznych uzyskujemy prąd elektryczny. Prąd możemy wykorzystywać w dowolny sposób. Niestety, nie wystarczy to do pełnego zasilenia całego budynku.

 

Jak wykorzystać wytwarzaną energię?

 

Zgodnie z obowiązującym prawem właściciel małej domowej instalacji PV nie może odsprzedać wytworzonego prądu do sieci. Istnieje jednak mechanizm, który zachęca do inwestowania w fotowoltaikę. Nie zarabiamy na tym, ale obniżamy rachunki za prąd nawet do zera, rozliczając się bilansem energii czerpanej z sieci oraz przekazaną do niej. Posiadając domową instalację o mocy do 10 kWp, bez opłat możemy odebrać 80% tego co oddaliśmy. Przelicznik instalacji większych powyżej 10 kWp jest mniej korzystny i wynosi 70%.

 

Podsumowanie

 

Kolektory słoneczne są rozsądnym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na podgrzewaniu wody, a rachunki za prąd są niższe niż 100 zł. Fotowoltaika w domu pozwala na znaczące obniżenie kosztów energii elektrycznej. Oba rozwiązania to rozwiązania zdecydowanie proekologiczne, dlatego jeżeli zależy nam na dbaniu o środowisko warto je rozpatrzyć. Jednak przy podejmowaniu ostatecznej decyzji należy zasięgnąć porad eksperta.

 

Author: avastudio.com.pl