Jakie są zagrożenia w pracy?

Do wszelkiego rodzaju szkoleń z dziedziny bezpieczeństwa w pracy pracownicy podchodzą zazwyczaj raczej z pewną dozą rezerwy, a nawet z przymrużeniem oka. Jest to niestety błędna postawa, gdyż zasady podstawowej ostrożności, zasady postępowania w razie wypadku oraz sama świadomość zagrożeń płynących z naszej pracy – to wszystko jest bardzo istotne.

Schorzenia związane z zawodem

Podstawowym tematem szkoleń z dziedziny BHP są zagrożenia dla zdrowia, na jakie naraża nas ta konkretnie praca, którą wykonujemy lub zamierzamy wykonywać. Ich świadomość jest o tyle ważna, że dzięki niej staramy się wdrożyć z własnej inicjatywy wszelkie działania zapobiegawcze. Może to być stosowanie maski przeciwpyłowej, maski do spawania, rękawic i odzieży ochronnej i tym podobne. Jeśli na przykład mamy świadomość, że długotrwała praca za biurkiem, którą wykonujemy, może powodować skrzywienia i dolegliwości kręgosłupa, bardzo prawdopodobnym jest, że wdrożymy działanie zapobiegawcze w postaci uczęszczania na basen lub zajęcia fitness zogniskowane na ćwiczeniach kręgosłupa. Dzięki świadomości zagrożeń dla zdrowia płynącym z naszej pracy, łatwiej możemy tym zagrożeniom przeciwdziałać.

Czynności w sytuacjach nagłych

Bardzo ważnym elementem szkoleń z zakresu BHP są szkolenia z postępowania w przypadku pożaru. Jest to zjawisko wywołujące silne emocje, które zaburzają logiczne myślenie, przez co zagrożony człowiek często nie wie, jak prawidłowo postąpić. A czas jest najważniejszy, gdy wybuchnie pożar. Dlatego ważne są nie tylko odpowiednie systemy przeciwpożarowe, ale również cyklicznie powtarzane szkolenia, dzięki którym pracownicy wyrobią w sobie pewną rutynę postępowania i w przypadku prawdziwego pożaru, będą działać automatycznie, a przede wszystkim poprawnie, nie stwarzając dodatkowego zagrożenia dla swojego życia i zdrowia. Wspomniane wcześniej systemy przeciwpożarowe są również bardzo ważne, ponieważ dzięki natychmiastowemu zaalarmowaniu pozwalają na błyskawiczną reakcję na zagrożenie.

Szkolenia tylko na papierze

Niestety wciąż daje się słyszeć o zjawisku, jakim są niedbale przeprowadzane szkolenia BHP. Bywa nawet, że szkolenie wcale się nie odbywa, a osoba, która miała szkolenie odbyć, podpisuje tylko zaświadczenie, że je faktycznie odbyła, podczas gdy rzeczywistość jest odmienna. W takiej sytuacji wskazane jest porozmawianie z szefem na temat szkolenia i wyjaśnienie, że zależy nam na faktycznym jego przejściu, gdyż istotna jest świadomość ewentualnych zagrożeń dla zdrowia wynikająca z określonej pracy, ponieważ ze świadomości wynika możliwość zapobiegania.

 

Author: avastudio.com.pl