Opłaty notarialne przy zakupie mieszkania lub domu – na co musimy być przygotowani?

Proces szukania idealnego mieszkania dobiegł końca. Znalazłeś to jedynie miejsce na ziemi. Wiesz już ile musisz zapłacić za swoje wymarzone cztery kąty, ale co dalej?

Jakie koszty u notariusza?

Każda transakcja kupna-sprzedaży nieruchomości musi być sporządzona w formie aktu notarialnego. Przyjmuje się, że koszty umowy kupna-sprzedaży ponosi kupując, ale zdarza się, że strony ustalą inaczej. Zazwyczaj to Ty wybierasz kancelarię notarialną, która sporządzi odpowiednią umowę. Deweloperzy, agencje pośredniczące mają współpracujące kancelarię i notariuszy, z których można spokojnie skorzystać.
Zakup mieszkania i związane z nimi opłaty notarialne składają się z kilku składników:
• Taksa notarialna – to wynagrodzenie dla notariusza i wysokość zależna jest od wartości transakcji. Notariusz za każdą czynność, która do niego należy pobiera odpowiednią taksę np. za przygotowanie umowy, za pełnomocnictwo itd. Zawsze można spróbować negocjować stawki, zawsze to kilka groszy zaoszczędzone przez nas. Pamiętajmy, że do taksy musimy dodatkowo doliczyć podatek VAT, w wysokości 23 procent.
• Odpis aktu notarialnego – a właściwie opłata za kopię odpisu aktu notarialnego. Kopia ma taką samą moc prawną jak oryginał. Niezbędnych jest kilka kopii, każda ze stron potrzebuje swojego egzemplarza. Dodatkowo notariusz ma obowiązek wysłać kopię np. do urzędu skarbowego, do urzędu miasta itd. Cena odpisu aktu notarialnego jest ustalana indywidualnie przez notariusza. Zazwyczaj jest to stawka za każdą stronę dokumentu i wynosi od 6 złotych w górę.
• Opłaty stałe – są to opłaty, które pobiera notariusz i przekazuje odpowiedniemu sądowi rejonowemu. Opłaty stałe to: opłata za założenie księgi wieczystej (w przypadku nowych nieruchomości, które nie posiadają jeszcze księgi), opłata za dokonanie wpisu prawa własności do księgi wieczystej, opłata za dokonanie wpisu hipoteki do księgi wieczystej (w przypadku finansowania inwestycji kredytem hipotecznym).
• Koszty dodatkowe – kupno mieszkania na rynku wtórnym należy liczyć się z dodatkowym kosztem – podatkiem od czynności cywilnoprawnych (tzw. podatek PCC). Jest od zmienny i wynosi 2 procent od ceny transakcyjnej. Podatek od czynności cywilnoprawnych pobierany jest przez notariusza przy umowie sprzedaży, a następnie odprowadzany do urzędu skarbowego. Podatek PCC zapłacimy również przy ustanowieniu hipoteki, jeżeli taki posiadamy na zakup nieruchomości.

 

Author: avastudio.com.pl