Zakup mieszkania jest sprawą, do której należy podejść z odpowiednią rozwagą. Zresztą nikt nie działa byle jak, widząc, ilu formalności wymaga takie przedsięwzięcie. Jednak jak się nie pogubić w tym gąszczu i jak nie popaść w tarapaty nie z naszej winy? O wszystkich najważniejszych sprawach można poczytać poniżej.
Wybór odpowiedniego mieszkania
Na początku należy przede wszystkim ustalić realny budżet, jaki jesteśmy w stanie wygospodarować na kupno mieszkania. Gdy mamy już jasno określone te ramy, musimy się zastanowić, jakie wymagania stawiamy przed naszym wymarzonym mieszkaniem. Czy to będzie garaż, piwnica, strych, a może balkon lub taras – nad wszystkim warto się już z góry zastanowić, by nie tracić czasu na oferty, które w ostatecznym rozrachunku nas nie usatysfakcjonują. Rynek mieszkań zarówno nowych, jak i wtórnych, jest przepastny. Nie bójmy się przyznać, że przeszukiwanie ofert nas przerasta. By znaleźć wymarzone lokum warto zdecydować się na usługi pośrednika, który jest świetnie zorientowany w aktualnych ofertach i sprawnie znajdzie nam idealnie dopasowane do naszych potrzeb mieszkanie.
O co warto spytać sprzedawcę?
Tak naprawdę, jeśli chodzi o zakup mieszkania, sprzedawcę warto pytać o każdy najdrobniejszy szczegół, który akurat przyjdzie nam do głowy. Poza kwestiami dotyczącymi samego mieszkania, należy jednak zwrócić należytą uwagę na kwestie formalne. Przy zakupie mieszkania od dewelopera, trzeba poprosić go o dokumenty potwierdzające jego brak zalegania, takie jak zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami z Urzędu Skarbowego oraz ZUSu. Dobrze jest też poprosić o odpis z KRS oraz o potwierdzenie prawa własności gruntu, którym deweloper dysponuje. Jeśli zaś chodzi o zakup mieszkania na rynku wtórnym, należy przede wszystkim sprawdzić akt, który sporządził na danej nieruchomości notariusz oraz księgę wieczystą. Ważne jest również dokumentacyjne potwierdzenie ze strony sprzedawcy, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany oraz że nie jest ono zadłużone.
Z czym się wiąże transakcja?
Mało kiedy zdarza się, że mamy odłożoną pełną kwotę na kupno mieszkania. Zazwyczaj zakup taki wiąże się z wzięciem kredytu. W momencie wyboru mieszkania, warto zawrzeć ze sprzedawcą umowę przedwstępną, której przedłożenia wymagają niektóre banki. Najbardziej popularny, jeśli chodzi o zakup mieszkania jest kredyt hipoteczny. W tym przypadku niezbędny będzie nam notariusz i jego usługi, gdyż po uzyskaniu kredytu hipotecznego konieczne jest sporządzeniu wpisu do hipoteki nieruchomości oraz przygotowanie odpowiedniego aktu notarialnego. Wszelkie procedury przebiegają w ustandaryzowany sposób i każdy porządny notariusz z pewnością nas skutecznie przeprowadzi przez ich gąszcze.
Najnowsze komentarze