Co warto wiedzieć, kiedy planujesz zakup mieszkania?

Jak kupić mieszkanie? O czym pamiętać i czy lepiej wybrać rynek wtórny, czy pierwotny? Przedstawiamy podstawowe informacje, o których powinieneś pamiętać, zanim zdecydujesz się na własne „M”.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Zakup mieszkania to duży wydatek, dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, powinieneś się najpierw zastanowić za co, tak naprawdę zapłacisz. Przed zakupem nieruchomości warto zapoznać się z poradnikami, np. na hotmoney.pl, gdzie znajduje się sporo informacji na temat takiej inwestycji. Warto również sprawdzić rankingi i porównywarki kredytów hipotecznych, a także zastanowić się nad lokalizacją nieruchomości i budżetem, jaki chcesz na nią przeznaczyć.

Mieszkanie to inwestycja na lata, dlatego najpierw powinieneś sprawdzić okolicę, w jakiej znajduje się wybrane mieszkanie (czy jest wystarczająco bezpieczna i czy łatwo tam dojechać). Jeśli posiadasz samochód, sprawdź również, czy w okolicy znajduje się jakiś darmowy parking lub czy jest możliwość wynajęcia garażu. Młode małżeństwa powinny również sprawdzić, czy w pobliżu mieszkania jest jakieś przedszkole, plac zabaw i szkoła, a także, jak daleko znajdują się sklepy, przychodnia i park.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Planując zakup mieszkania, musisz się zastanowić, czy chcesz mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego? Każde z tych rozwiązań, ma swoje wady i zalety. Na przykład kupno nowej nieruchomości wiąże się z ryzykiem upadku dewelopera lub otrzymaniem mieszkania, które nie spełnia początkowych założeń projektowych. Z kolei nieruchomości z rynku wtórnego mogą wiązać się z ogromnymi kosztami remontu.

Wśród zalet rynku pierwotnego znajdziesz:

  • większe możliwości aranżacyjne,
  • niższe koszty związane z utrzymaniem nieruchomości (zazwyczaj),
  • dodatkowe udogodnienia, w postaci windy, ogródków czy podziemnych garaży,
  • nowoczesne sąsiedztwo.

Z kolei zalety mieszkania z rynku wtórnego to:

  • niższy koszt zakupu nieruchomości,
  • oszczędność czasu (kupujesz mieszkanie, które już istnieje),
  • unikalna lokalizacja (np. na rynku jakiegoś miasta).

Jak dostać kredyt na mieszkanie?

Niewiele osób stać na zakup mieszkania za gotówkę, dlatego z pomocą przychodzą kredyty hipoteczne. Jednak, aby otrzymać taką pomoc od banku, trzeba posiadać odpowiednią zdolność kredytową i dysponować wkładem własnym. Najczęściej wynosi on 20% wartości nieruchomości (minimum 10%), jako wkład własny można uznać również inną nieruchomość (twoją lub jednego z członków twojej rodziny, np. rodziców, dziadków). Niezwykle istotna jest zdolność kredytowa, w tym nasz wiek, rodzaj zatrudnienia, wysokość miesięcznych dochodów i wydatków, stan cywilny, a także historia kredytowa. Po dokładnej ocenie takiej zdolności bank decyduje, czy pożyczy ci określoną kwotę.

Pamiętaj, że są jeszcze programy rządowe, które bardzo często pomagają w zakupie mieszkania. Niekiedy są to dofinansowania wkładu własnego, innym razem dopłaty do czynszu, więc zanim zdecydujesz się na kredyt hipoteczny, sprawdź w internecie, na jaką pomoc rządu możesz liczyć w 2020 roku.

 

Author: avastudio.com.pl