Jak zadbać o parkiet?

Dbanie o parkiet nie należy do najprostszych rzeczy, jednak najważniejsza jest konsekwencja i regularne dbanie o niego poprzez środki czystości czy poprzez zapobieganie pojawieniu się rys czy innych uszkodzeń zgodnie z maksymą “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Dzięki lekturze poniższego artykułu dowiesz się jak zadbać o parkiet, jak go odpowiednio układać oraz w paru słowach powiemy o tym, czy w Krakowie znajdziemy odpowiednie środki do tego, by zabezpieczyć nasze panele. Jeżeli nie słyszeliście jeszcze o takim zabiegu jak “cyklinowanie parkietów” to po zakończeniu czytania już będziesz bogatszy o tę wiedzę.

Jak cyklinowanie wpływa na jakość parkietu?

Na tak postawione pytanie można by było odpowiedzieć w zasadzie jednym słowem, a w zasadzie dwoma – bardzo wpływa. Jednak nie po to poświęcasz swój czas, by czytać takie banały. Cyklinowanie parkietów to zabieg wydłużający czas eksploatacji naszego parkietu. Polega na zdarciu warstwy powierzchnej drewna dzięki specjalnemu urządzeniu zwanego cykliniarką. Proces cyklinowania powinno się powtarzać kilka razy, przeważnie jest to od 3 do 5,6 powtórzeń. Jest to znacznie praktyczniejsze i tańsze rozwiązanie od kupna nowej podłogi, jednocześnie zostaną usunięte wszelkie rysy oraz zabrudzenia. Na samym końcu nakłada się nową warstwę lakieru ochronnego, która będzie zabezpieczać naszą podłogę.

Czy w Krakowie znajdę kogoś odpowiedzialnego za renowację parkietów?

Oczywiście, że tak. Renowacja parkietów to zabieg, który jest coraz częściej stosowany. Ludzie z natury przyzwyczajeni są do rzeczy, które mają od dawna, więc poza aspektem sentymentalnym dochodzi również aspekt finansowy, bo zabieg cyklinacji parkietu jest tańszy niż zakup nowej podłogi o czym już wspominaliśmy.

Kraków to bardzo duże miasto i nietrudno o znalezienie kilku firm odpowiedzialnych za renowację parkietu. Przykładami takich firm są Parkiety Kurdziel, które specjalizują się takich zabiegach jak cyklinacja parkietu oraz renowacja parkietu, czy Parkiety Mazur oferujące również ten sam zakres usług.

Przyjęło się, że cena takiej renowacji to od 40 do 60 zł za metr kwadratowy, natomiast z pewnością przy większym metrażu będzie można wynegocjować solidną cenę za taką usługę. Jest to również uzależnione od konkurencji czy wielkości miasta, jak i renomy firmy.

Jak dbać o parkiet za pomocą domowych środków?

O parkiet możesz zadbać za pomocą środków chemicznych dostępnych w każdym sklepie jak Sidolux czy innych podobnych. Jakość środków będzie uzależniona od tego ile w nie zainwestujemy. W przypadku zasobniejszego portfela możemy kupić takie środki jak środki do mycia podłóg lakierowanych, których jakość jest o wiele wyższa niż tych powszechnie dostępnych w sklepach czy też olej pielęgnacyjny, dzięki któremu nasze panele będą lepiej konserwowane i będą odporniejsze na mechaniczne zniszczenia. Koszt zakupu takich środków powinien się zamknąć w granicach 250 zł, natomiast otrzymujemy za to jakość, która sprawi, że renowacja parkietu domowymi sposobami będzie przebiegać jak najlepiej.

Układanie parkietu – to bardzo prosta sprawa

Jasne, zawsze można skorzystać z oferty firm, które oferują takie usługi, tak jak to mieliśmy w przypadku miasta Kraków. Natomiast dziś internet jest pełen filmów instruktażowych, dzięki którym będziemy wiedzieli jak odpowiednio ułożyć parkiet oraz dowiemy się jakie stosować środki, jak kleje czy też lakiery.

Proponujemy jednak zobaczenie takich filmików instruktażowych zanim zdecydujecie się na zakup takiego parkietu. Obejrzenie porad specjalistów uchroni nas przed ich zniszczeniem czy też zrobieniem tego w mocno nieprofesjonalny sposób. W razie braku umiejętności, warto skontaktować się z firmą, która zajmuje się takimi usługami, bądź skorzystać z pomocy osób nam bliskich i znanych, którzy mają doświadczenie i mają odpowiednią wiedzę.

Author: avastudio.com.pl