Budynek w stylu eko

Ekologia odgrywa coraz poważniejszą rolę w codziennym życiu i staje się częścią wszystkich dziedzin życia. Coraz częściej mówi się również o ekologicznym projektowaniu budynków. Jak zrealizować projekt ekologicznego budynku?

Założenia projektu

Główną zasadą projektu budynku ekologicznego jest ograniczanie strat ciepła i wszystkie działania skupiają się głównie na tym. Dom ekologiczny charakteryzuje się prostą konstrukcją, bez zbędnych przegród i zbyt dużej powierzchni. Ekologiczne budynki nie posiadają balkonów i tarasów – te stanowią osobną konstrukcję zaprojektowaną tak celowo, żeby nie wychładzać konstrukcji budynku. Dach domu ekologicznego powinien być jednospadowy lub całkowicie płaski aby jeszcze bardziej ograniczyć straty ciepła ponieważ nie stosuje się wówczas łączeń między ścianą a stropem.
Poprawny powinien być także układ pomieszczeń wewnątrz takiego budynku – od południowej strony należy zaplanować pomieszczenia wymagające większej ilości światła takie jak sypialnia, salon itp. Od strony północnej zaś warto rozmieścić kuchnię, łazienkę czy garaż czyli pomieszczenia gdzie główną rolę odgrywa sztuczne oświetlenie.

Nowoczesne technologie

Ekologiczny budynek to również taki, w którym zastosowano nowoczesne, proekologiczne technologie. Obecnie możemy wybierać spośród wielu tego typu rozwiązań a żeby budynek w pełni zasłużył na miano ekologicznego, warto zastosować je wszystkie. Główną ideą tego typu systemów jest pobieranie energii ze środowiska, pozyskiwanie jej w sposób “czysty”.
Jednym z takich rozwiązań jest instalacja kolektorów słonecznych – ich praca opłaca się najbardziej w letnie, słoneczne i bezchmurne dni. Energia czerpana z promieni słonecznych jest następnie zamieniana na energię elektryczną i może być wykorzystana w gospodarstwie domowym.
Innym dobrym rozwiązaniem jest montaż pompy ciepła, która czerpie energię z ziemi, wód powierzchniowych i gruntowych. Zaletą pompy ciepła jest to, że działa przez cały rok i niezależnie od warunków atmosferycznych. Pompa może zamieniać ciepło na energię elektryczną lub służyć do ogrzewania domu.

 

Author: avastudio.com.pl