Rola oświetlenia w domu

Wystrój naszego domu zależy od wielu rzeczy. Od naszego gustu, upodobań, wielkości i funkcji pomieszczenia, budżetu, mebli i oczywiście oświetlenia. Przez wielu sprowadzone jest tylko do funkcji przedłużenia nam dnia o te kilka godzin. Jednak jest to bardzo duże uproszczenie. Odpowiednie światło wprowadza klimat i nastrój do wnętrza. Sam kształt żyrandola w salonie może zmienić całkowicie jego odbiór. Dobry wystrój wnętrz nie może się obyć bez dobrego oświetlenia.

Światło i jego funkcje w naszych czterech ścianach

Najbardziej oczywista funkcja to rozjaśnienie ciemnego pomieszczenia . Nawet świeczka potrafi to zrobić, ale czy na pewno dobrze dla naszych oczu? I czy na pewno wtedy widzimy dobrze?
Nie. Światło w pomieszczeniu musi być dopasowane do naszych potrzeb, zdrowe dla naszych oczu i dobrze ustawione . W biurze na przykład musimy dobrze rozjaśniać blat biurka, tak aby nie nie rzucać cienia na jego blat. Dlatego leworęczni powinni mieć lampkę po prawej, a praworęczni po lewej, a najlepiej by była ona na środku biurka, i rzucała światło z góry.
W piwnicy, gdzie nie ma dostępu do słońca, albo jest on znacznie ograniczony, musimy zamontować lampy, które dają dużo światła, ale nie będą razić po oczach.
W salonie, który ma duże okna i dobry dostęp do światła dziennego lepiej wykorzystać mniejsze światełka z możliwością włączenia wszystkich, kiedy będzie noc i naprawdę ciemno.
Trzeba bowiem pamiętać, że zbyt intensywne światło dosłownie razi to nasze oczy, co może je uszkodzić.
Lepiej więc nie przesadzać z ilością żarówek, ale też nie ograniczać się do jeden lampki.
Ważny jest także kolor światła. Dzienne światło jest białe. Jest ono naturalne dla naszych oczu i nie ma niego złego wpływu – chyba, że patrzymy prostu w słońce. Najbliższym kolorem do białego światła dnia, są ciepłe, lekko żółte światła. Jeśli chcemy zadbać o nasze oczy i nie narażać je na wysychanie, zmęczenie i pieczenie starajmy się wprowadzać właśnie takie oświetlenie do domu

Główne i poboczne źródło światła

Główne źródło światła to lampa, które daje najwięcej światła w pomieszczeniu, lub układ złożony z połączonych lampek, punktów światła, które świecą się w tym samym czasie. Na przykład żyrandol.
Światło poboczne to wszelkie dodatkowe źródła światła, które są obok głównego. Na przykład wszelkie kinkiety w pokoju gdzie są żyrandole, lampki nocne, lampki biurowe.

Jak poprawnie oświetlić pomieszczenie?

Pierwsza zasada – najpierw określ do czego to pomieszczenie jest przeznaczone, gdzie będziesz najwięcej spędzać czasu w nim i jakie światło będzie Ci do tego potrzebne.
Przykładowo w domowym biurze najwięcej czasu będziesz spędzać przy biurku, więc to ono musi być dobrze oświetlone.
Zasada druga – do małych pomieszczeń lepiej wybierać jedno źródło główne. Chyba, że są naprawdę bardzo ciemne. Wtedy warto dodać jedno światło poboczne, ale małe. Takie, które lekko rozjaśni pokój.
Zasada trzecia – podczas nocnego, wieczornego oglądania telewizji, pracy przy laptopie, czy innych aktywnościach w nocy, warto abyśmy mieli mniejsze źródło światła, które da choćby lekką poświatę w polu naszego widzenia. Dzięki temu nasze oczy nie zmęczą się i będą zdrowsze. W innym przypadku możemy je sobie uszkodzić na skutek zbyt dużego kontrastu w świetle. Dlaczego? Nasze oko reguluje źrenice do stopnia natężenia światła. Jeśli mamy jeden jasny punkt, a wokół ciemność, oko nie wie jak dokładnie się dostosować.

Author: avastudio.com.pl